İnternet gelişimi ve oyun

İnternet, günlük hayattaki kullanım oranının artması ile bir çok alanda ulaşılabilir hale geldi. Şöyle ki, 10 yıl öncesine kadar internet insanlar için bir lüks iken şimdilerde mobil cihazlara da girerek büyük bir çoğunluğun bırakın lüksü, gerekliliği haline geldi. Bir çok kategori dedik, bunlar insanların ilgi ve alaka gösterdikleri yönlere doğru pay olarak değişen kullanım oranlarına sahip.

Bir iş adamı istatistiksel verileri bir araya getiren web uygulamalarını kullanıp, dakikalar saniyeler içerisinde tüm dünyadaki değişimleri inceleyebiliyorken bir ev hanımı merak ettiği yemek tarifini hiç zorlanmadan bulabiliyor!

Günümüzde çocuklar dahi internet kullanımında azımsanmayacak yeteneklere sahipler. Örneğin çocuklar için açılan oyun sitelerine aktif bir şekilde erişebiliyorlar ve zamanlarını farklı şekilde geçirebiliyorlar. Sektör olarak geniş bir yere sahip olan oyun kategorisi, genel anlamda çocuklara hitap etmekle beraber, verimli zaman geçirmeleri adına da bir çok katkıya sahip. Toplum olarak belirli bir aşamadan geçtik ve internetin kullanımını genel olarak evlere yerleştirdik. Çocuklar da gerek eğitim hayatının interaktif bir şekilde sürdürülmesinde gerekse boş kalan zamanlarında oyunlarla vakit harcamada interneti aktif bir şekilde kullanıyorlar.

Şunu göz ardı etmemek gerekir ki, oyunlar farklı kategorilerde, çocukların zihinsel ve bilişsel gelişimleri için etkileyici faktörler. Örneğin bir puzzle oyunu tüme varım yetisini geliştirebilirken, 3d oyunlar farklı perspektiflerin kazanımını, mantık oyunları akılcı çözümler üretebilmeyi geliştirebilirler.

Ancak bu esnada çok önemli bir açıklama yapmak istiyorum. Sektör içerisinde reklam konusunda işi abartan siteler var, öyle ki bu iş çocukların girip zaman geçirdikleri sitelerde uygunsuz içerik barındırmaya kadar gidiyor. Bu tür konularda öncelikle veliler olarak site yönetimini uyarmayı, bu uygunsuz davranışın devam etmesi sonrasında da gerekli mercilere başvurulması gerektiğine inanıyorum.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir