ISO Kalite Belgesi Standartlarında Çeşitlilik

ISO Kalite Belgesi Standartlarında Çeşitlilik

Bir çok sektörün talep etmiş olduğu ISO standartlarının belgelendirilmesi ve kalite yönetim sistemlerinin günümüz teknoloji ve ihtiyaçlarına göre yayınlanan bir çok standardı mevcuttur, örneğin simit satan bir firmanın ve makine üreten bir firmanın kuruluşuna aynı standartları uygulaması mümkün olmayabiliyor, bu nedenle ISO belirli zamanlarda araştırma ve ar-ge sonu her sektöre ayrı ISO Belgesi oluşumuna gitmiştir, hal böyle olunca uluslararası akreditasyon kuruluşlar bu standarların dökümantasyon ve sertifikasyon koşullarını kendi alt yapılarına uydurarak çeşitli firmaları akredite etmiştir.

Akredite olan firmalar belgelendirme öncesinde alınan sertifika müracaatı ile beraber hemen dökümantasyon, denetim ve eğitimlere başlayıp, firmanın sertifikasyon sürecini tamamlamakla yükümlüdür, ancak bazı belgelendirme kuruluşları eğitim ve dökümantasyon sürecini danışman firmalara yaptırmakta olup sadece belgelendirme sürecini kendisini tamamlamaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren belgelendirme firmaların pek çoğu yurt dışı akreditasyon kurumlarından akredite yada onaylanmış kuruluşların temsilcileri olarak faaliyet göstermektedir.

Belgelendirme kuruluşu seçerken dikkat etmemiz gereken akreditayon sınıflarının fazlalığına ve uluslararası tanınırlığıdır, Türk Akreditasyon Kurumu ve IAF tarafından akredite olan firmalar ilk öncelik olmalıdır, çünkü kamu ihale kurumları ihale şartnamelerinde çoğunlukla ihaleye girebilmeniz için ISO Belgesi istemektedir, ve alınan sertifikanında Türkak onaylı olmasını istemektedir. Uluslararası sertifikasyonlarında tüm dünyada tanınırlığı sözkonusudur, aslında Türkak ve diğer uluslararası kuruluşlar aynı sınıfta olmasına rağmen ihalelerde neden özellikle Türkak istenmektedir, bunu kimse anlamamaktadır.

Kazanmanın ve gelirin tek şartı olan müşteri memnuniyetidir, müşteri memnunyetini ön planda tutan firmalar için yayınlanmış olan ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgesini almak için firmanıza uygulayacağını prosedürler ve standartlar sizlere yol gösterici olacaktır, aslında belgenin mukabilinde paralel olarak bu standartların kazancınıza ne kadar faydası olduğunu görebileceksiniz, ISO 10002 belgesini almayı kesinlikle ihmal etmeyin, ayrıca sertifikasyon sürecinde eğitim almanızda şiddetle önerilir.

Hayatımızın en önemli alanı olan tıbbi ve medikal sektörlerin yani sağlık malzemelerinin kalite standardı olan ISO 13485 Tıbbi Medikal Sektör Kalite Yönetim sitemi standardını da tavsiye etmekteyiz, özellikle satın aldığımız sağlık ürünlerinde bu sertifikayı sorgulamalıyız, EN 550 serisine aktarılan sterilizasyon sürecini de kapsayan EN 46000 Standartları (EN 46001 ve EN 46002), diğer tüm tıbbi cihazlar için kalite sistem gerekliliklerini kapsar ve EN 46000 standartlarının ISO 9001 kalite yönetim sistemi ile birlikte uygulanması amacıyla ISO 13485 standardı oluşturulmuştur, hem sağlık hem ticaret yönünden kaliteyi denetleyen bu standart medikal kuruluşlara şiddetle önerilir.

Teknoloji ve gelişen yüyılımızın diğer ihtiyaçları ile enerji tüketimi ihtiyacımız doğmuştur, bu enerjilerin bir çoğu karbon yakıtlar ve hareket enerjileri ile fosil yakıtlar ile sağlanmaktadır. Son yıllarda ülkemizde nükleer enerji yatırımda olmasıyla beraber ileride enerji sektöründe nükleeri de sık sık duyacağımız kaçınılmaz bir gerçektir. ISO yayınlamış olduğu ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardında organizasyonların enerji verimliliğini yükseltmek için gerekli olan süreç ve sistemleri oluşturmalarını, uygulanmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır, ISO 50001 Belgesi ile enerji sektöründe firmalar müşterilerine güçlerini kanıtlayabilir, ülkenin kalkınmasında pay sahibi olduğunu gösterebilir.

Tüm bu sertifikasyon sürecinde sizlere yardımcı olacak Kalitürk Sertifikasyon adlı belgelendirme firmasına ihtiyacınız olacak, çünkü yukarıda anlattığımız gibi başarıya ulaşmanın anahtarlığını yapan uluslararası akredite olan firmaya müracaat edebilir, belgenizi bu firmadan güvenle alabilirsiniz.

Kalitürk web sitesi: www.kaliturk.com
İletişim Telefonu: 0 212 909 10 90

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir