Karikatür

En etkili eleştiri aracı, düşündürücü, güldüren zamanın içindeki donuk resimler.Evrensel bir kültür. Kimi zaman ayna vazifesi görürler, kimi zaman işaret tabelası. Önceki yazılarımda bahsettiğim kısa filmler gibi bunlarda konu bakımından sınırsız içeriğe sahiplerdir. Geçmişinin neye dayandığı ve ne zaman olduğu hakkında hiç bir bilgiye sahip değilim. Ancak genel olarak bakıldığında yazarlar değişse de belli kalıpların aynı kaldığını görebilirsiniz.gse_multipart32365

avanak-avni_90531

Mesela eski karikatüristlerden Cemal Nadir’in “Amcabey” tiplemesini şu zamanki Cihan Ceylanın “Sami” tiplemesine benzetirim. Farklı zamanlar biri günümüz karikatüristi birisi T.C. kuruluş dönemi karikatüristi, çizim ve üslupları farklı olabilir, birkaç karikatürlerini incelerseniz benzerlikleri fark edeceğinize inanıyorum. Bir zamanlar sevdiğim bir karakter olan Oğuz Aral’ın eseri olan “Avni” vardı, şu an Uğur Gürsoy’un oluşturduğu ” Fırat” karakteri var. Verdiğim karikatüristler tamamıyla özgünlerdi bence buda karikatürlerin ve karikatüristlerin bir büyüsü olsa gerek.

Eleştiriye tamamıyla açık bir konu. Yalnızca eleştiri yapılmadan önce belirtildiği konunun gerçekliğini görebilecek bir bakışa sahip olmayı gerektiriyor. Onun dışında yapılacak her eleştiri, olumsuz yönde olacak ve sınırlarınızı sabit tutacaktır. Karikatürleri genellediğimizde sıradan konulara değinmesinin yanı sıra daha çok toplumu ilgilendiren konularla birlikte siyaset ve siyasetçileri konu aldıklarını fark edeceksiniz. Bunun günümüze özgün bir durum olduğunu düşünebilirsiniz lakin geçmişte de aynı şekilde karikatürler oluşturulmuştur ve gelecekte de aynı şekilde olmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Fırsatınız varsa inceleyin ilginizi çekebilecek bir yazar bulabilirsiniz. Kim bilir belkide benim gibi karikatür arşivi bile yapmaya başlayabilirsiniz. Geçmişin kumlarını da incelemeyi unutmayın. Geçmiş geleceğin dersidir. Sağlıcakla kalın.

198468_472104799490904_455700711_n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir