Kayıt defterinizi arada bir temizleyin ama …

Bilgisayarınızı sık sık temizleyin ama kayıt defterinize sık sık bulaşmayın. Başımdan geçen kısaca bir olayı anlatayım.

Bilgisayarın temizliği için bir yazılımın ücretsiz dağıtımını indirdim. Warez bile değil, o anki promosyon amaçlı dağıtımdan edinip indirdim. Faydası olacağını düşündüm sıkı bir temizliğe giriştim.

Öncelikle bilgisayardaki geçici dosyaları, gereksiz ve yer kaplayan dökümanları silmesi emrini verdim. Ardından kayıt defterini düzelt dedim, bine yakın hata  bulup düzeltti. Gayet güzel ve etkili şekilde sildi. Daha önceleri hızla açılan Windows 8 son zamanlarda kağnı gibi çalışmaya başlamıştı. Temizlikten sonra hızlandığını da gördüm. Güzel, keyfim yerinde.

Daha sonra driver güncellemeleri ve diğer Win 8 güncellemelerinide hallettikten sonra tam bir sisteme sahip olmuştum. Ama..

Ta ki kayıt defterini ikinci kez düzeltmek istedim. Arada bir kaç program silmiştim, artıklardan kurtulayım dedim. Düzeltme seçeneğini çalıştırdım o da ne bine yakın hata daha. E ben bir kaç program sildim ki onlarda öyle kapasitesi yüksek yazılımlar değil ne bu kadar kayıt defteri hasarı ?

Neyse, kafa bu ya yedek almadan düzelt dedim. Demez olaydım. Grafik kartından tutun artık nerelerden kayıt sildiyse bilgisayar cortladı. Ulan senin ben deyip bir gün boyunca düzeltmek için uğraştım, sistem mi geri yüklemedim, driverlerı defalarca silip mi yüklemedim, denemediğim yol kalmadı. Ama yok olmadı. POFFF!!

En baştan bir kurulumla yola devam etme kararı aldım. Bu da gerekli yazılımları yüklemek ve güncellemeleri yapmak anlamına geliyordu. Yani kafadan 2 günüm boşa gitti. Ama bir laf varya iki günlük tecrübe edindim.

Daha yedek almadan tuvalete gitmem.

One thought on “Kayıt defterinizi arada bir temizleyin ama …”

  1. mehmet says:

    çok çok yararlı bir bilgi, geçenlerde yine benim de başıma gelmişti ama ne olduğunu çözememiştim teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir