Kemik iletimi ile etkileyici reklam kampanyası

Duymanın fizyolojisi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Duyma olarak nitelendirdiğimiz dış ortamdaki sesleri alarak analiz edip anlamlandırma olayı 2 şekilde gerçekleşiyor. Birincisi sinir tipi iletim, ikincisi kemik iletimi.

Sinir tipi iletim dediğimiz olay iç kulaktaki sinirler vasıtasıyla beynin ilgili bölgesine yönlendirilen sinyallerin duyulmasıyla alakalı bir durum. Kemik iletimi dediğimiz olay ise sese ait olan mekanik titreşimlerin kafadaki kemik yapılar vasıtasıyla iletilmesi ve anlamlandırılması esasına dayanıyor.

Şimdi bu kısa bilginin ardına bir icattan bahsetmek istiyorum. İcat denir mi tam emin değilim, bu zaten kullanılan bir teknoloji, ama zekice kullanım diyebilirim.

Bir trenin camlarına yerleştirilen küçük bir cihaz yardımıyla elde edilen titreşimler yolculara reklamların ulaştırılması için kullanılıyor. Kemik iletimi dediğimiz yol sayesinde titreşimler haricinde başka ek bir cihaz gerektirmeyen bu yol yolcuların ilgisini çekmiş bulunuyor.

Camlarda yer alan titreşimler, yorgunluktan kafasını cama yaslayan yolcuların bu sesleri duymasını sağlıyor hem de başka kimsenin duymamasını sağlayarak.

İşte bu teknolojiye ait video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir