Kış geliyor; nezle, grip olmamak için ne yapmak lazım ?

Önümüz kış. Gerçi kıştan ziyade bu mevsim değişiklikleri insanı fena etkiliyor. Elimde olduğunca hastalanmamaya çalışıyorum ama nafile, bir yerden vuruyor bu talihsizlik. Sağlık konularında çok önemli bir nokta vardır. Özellikle tıp, insanı tedaviye değil hastalanmasını önlemeye odaklı çalışmalarına ağırlık veriyor. Bu hem maliyeti hem de yaşam kalitesini artıyor. Öyle ki hasta olup o rezilliği çekmeniz ve üstüne üstlük bir ton masraf etmenizdense kısa ve etkili bir önlemle çok rahat yaşayabilirsiniz.

Ortalık hastalığı gibi gelse de nezle, grip uzun süre vücuda yerleştiği zaman insanı perişan ediyor. Vallahi. Kim burnunu çekmekten bıkıp “kesin atın lan şu burnu artık” demedi ? Ya da sağa yatınca burnun sağ tarafı, sola yatınca sol tarafı tıkanmayan ve bu yüzden elli kere pozisyon değiştiren insan evladı yok mudur ? Vardır demi ? Vardır eminim, herkes yaşamıştır.

Geleneksel yöntemleri tekrarlasanız dahi grip ve nezleden kaçış ihtimaliniz üst düzeyde olacaktır. Örneğin hasta bir insanla yakın temastan, bulunduğu ortamı havalandırmadan, ya da kullandığı eşyalara dokunmadan da bu hastalıktan kısmen korunabilirsiniz.

Gelenek dışı yöntemleri uygulamanız da sizleri daha uzun süre sağlıklı tutabilir. Örneğin grip aşısı olun. Çekinmeyin. Gidin bir eczaneye, 5 dakikada işinizi halledin çıkın. Bir kış boyu da yine geleneksel yöntemleri uygularsanız yüksek ihtimalle korunursunuz ve sürekli rezillik çekmek zorunda kalmazsınız.

Ek olarak, bol bol uyuyun. İlaç kullanmanız sadece burun akıntısı ve baş ağrısına çaredir ki onlarda kısa süreli çözümlerdir. Antibiyotik kullanmanıza gerek yok hatta kullanmanızın size zararı olacaktır. Viral bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımına başlamayın bile.

Ee hasta oldum ne yapayım ?

Vücudunuzu rahatlatıcı şeyler yapın. Aşırı stres sizi daha kötü yapacaktır. Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bulunmanız da sizde strese neden olacağından hastalığınızın süresini uzatabilir, uzatmasa dahi daha ağır geçirmenize sebep olabilir.

Bol bol su için, ılık ortamda bulunun, narenciye yiyebilirsiniz bol bol. C vitamini temel nokta. Sigara içiyorsanız ara verin hatta bu ara bırakmanız için sebebiniz olsun.

Sağlıklı yıllar dilerim. Selamlar.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir