Kısa Filmler

Kısa filmleri bir yerlerden duymuşsunuzdur. Belki bir gazete yazısında , televizyon programlarında, sokak afişlerinde ya da kısa filmlerden birisini konusu olmuş olabilirsiniz bile. İzlerken hayatınızın bir parçasını yansıtıyormuş izlenimi verebilirler. Hatta hiç yaşamadığınız duyguları bile yaşatabilirler. Tüm bunların dışında hayal ürünü  olan normal yaşantılarla hiç bağdaşmayan konularda işlenebilir.Konu seçimi bazen kısa film yapan kişiler tarafından zor olsa da, gerek maddi imkanlar gerek ortam yetersizliği vs. ,konu seçeneği sınırsızdır. Sınırsızlık yine insan aklıyla sınırlıdır ancak ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Yediden yetmişe her kesimden insana hitap edebileceğini düşündüğüm bu film türü, sözlü ya da görsel olabilir. Yinede bu ayrım konunun hitap kitlesini değiştirmez. Genel olarak 10 dakikanın altında çekilen kısa filmlerin izlemeye değer olduğunu söyleyebilirim. Eğer fırsatınız olursa birkaç kısa film izlemeniz bir bakıma ufkunuzu da geniş tutacaktır.

Kısa filmlerle ilk tanışmam, internet üzerinden arkadaşımın tavsiyesiyle olmuştu. Kısa film festivallerini duşmuşluğum da vardı. Kısa bir araştırmadan sonra kısa film izleyen biri olarak buldum kendimi.  Kısa film sever de diyebiliriz sanırım 🙂

Bu konuyu açmamın nedenlerinden biri sanat dalı olarak gördüğüm kısa filmle tanışmamış kişileri bilgilendirmek ve en azından boş zamanlarında izleyerek eğlenebilecekleri bir şeyler sunmak. Diğer nedenim ise, 25. İstanbul Uluslar arası Kısa Film Festivalini duyurmak. 20- 27 Kasım arası başlayacak film festivaline son başvuru süresi 15 kasım olarak belirtilmiş.Katılım koşullarına ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak 2007 yılında 9.Marmara Ün.Kısa Film Festivali 1.’si olan kısa filmi sizlerle paylaşmak istiyorum iyi seyirler.

Mustafa Ali Arıkan

1991 yılı Ankara Çankaya doğumluyum. Tek bir şehirde uzun bir süre kalma şansına erişemedim. İlkokul yıllarımı Ankara,Mardin ve Bursa da geçirdim. Lise hayatımı samimim arkadaşlar edindiğim ve hala irtibatı koparmadığım Düzce Fen Lisesinde tamamladım. Şu anda OMÜ Diş Hekimliği Fakültesinde 3. sınıfta öğrenim görmekteyim. Amatör olarak kalecilik yapıyorum, yalnızca Düzce’de kulüp deneyimim olsa da sahaları daha terk etme niyetinde değilim. Ayrıca bir hayvan sever ve onları korumaya çalışan biriyim. Üniversite hayatımı tamamladıktan sonra başarılı bir diş hekimliğinin yanı sıra protez uzmanı olmak istiyorum,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir