KYK Burs ve kredileri ne zaman açıklanacak ?

Başbakanlık tarafından biz üniversite öğrencilerine bağlanan kredi ve burslar hakkında başvurulardan sonra sıra geldi açıklanmasına. Üniversiteyi yeni kazanan arkadaşlar için heyecan hala sürüyor diyebilirim. Çünkü kredi ya da burs çıkması öğrenciler için önem arzediyor. Kendi adıma konuşayım, kredi çıktığında hiç üzülmedim. Çünkü (inşallah) okulum bittiğinde en azından bir yerde işe başlama olasılığım yüksek. Böyle bir durumda da aldığım krediyi geri ödemede sıkıntı yaşamam gibi. Ama bazı arkadaşlar “bana burs çıkmaz, krediyi de ben ödeyemem” diyerek başvurmadılar bile.

Şuna bir açıklık getireyim KYK Kredi ve KYK Burs farklı kavramlar. Kredi aldığınızda notere gidip yüklü bir miktarda borca imza atıyorsunuz. Ben 20 küsür milyar borçlandım. Yani mezun olduğumda bu borcu geri ödeyeceğim. Burs ise “geri ödemesiz” olarak nitelendirilen kavram. Burs aldığınızda geri ödemiyorsunuz. Yani o para tamamen sizin.

2013 yılı boyunca 280 TL aldık, önümüzdeki yıl bir sürpriz olmazsa 300 TL olacaktır bu ücret.

KYK tarafından bağlanan bursun devamlılığı için her yıl belli şartları taşımanız gerekiyor. Bu konuda tam bir bilgim yok ama not ortalamanızı belirli bir seviyede tutmanız gerektiğini hatırlıyor gibiyim. Konu hakkında araştırmayı internette yapabilirsiniz. Benim bu konudaki bilgim kısıtlı.

2014 yılı içerisinde burs / kredi alacakların belirlenmesi ise aralık ayı içerisinde belli olacak. Beklemede olmanıza gerek yok çünkü birileri o siteyi her gün ziyaret ediyor, belli olduğunda o gün içerisinde mutlaka haberiniz olacaktır. Siz yorulmayın (:

Gönül ister ki herkese burs çıksın. Öğrencilik hayatında maddi durum yetersizliğinin ne demek olduğunu herkes yaşamıştır. Umarım her şey gönlünüzce olur, bol şans (!)

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir