Left 4 Dead 2

Kısaca hayatta kalanların zombilere karşı verdiği mucadeleyi konu alan oyunumuz 2009 da piyasaya sürülmüştü. O zamandan beri ilgiyle oynana oyun şu sıralar tekrar gün yüzüne çıkmış durumda. Nedeniyse 3 gün önce Steam üzerinden oyunun 1 gün süreyle bedava dağıtılmış olması. Orjinal olmasının avantajları yükledikten sonra online olarak dilediğiniz gibi oyunlara girebilmeniz ve steam üzerinden dağıtılan oyunun ara yüzünün Türkçe olması. Gerçi bu iki avantajda illegal yollardan elde edilebilir olduğu gerçeğini de es geçilmemeli.

Dünyayı etkisi altına alan bulaşıcı bir virüsün(Yeşil Grip virüsü) insanları yaşayan ölülere çevirmesi ve hayatta kalan 4 kişinin onlar ile savaşarak kaçmasını konu alınmış. Oyun içeriği hakkındaki bilgileri yazının devamında okuyabilirsiniz.

İstenilen minimum sistem gereksinimlerinden bahsedecek olursak; işletim sistemi neredeyse her oyunda klasik olan olarak Windows XP,7 ya da Vista’yı kullanabilirsiniz. İşlemcinizin 3.0 GHz Pentium 4 olması yeterli. XP için 1GB, Vista için 2GB RAM gereksinimi var. Oyunun boyutu 7.5 GB kadar. Ekran kartına gelince ATI x800 veya nVidia 6600 yeterli gibi görünüyor ancak ekran kartınızın Direct X 9 destekli olması gerekiyor ve en az 128 MB olmalı. Oyunlardan iyi bir izlenim bekliyorsanız ekran kartı seçiminizi iyi yapmanızı öneriyorum. Tüm sistemler gerekli ancak ekran kartı tüm donanımın ustası gibi duruyor. En azından oyunlar için.

Oyun içerisinde birbirinden güzel oyun modları bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Kapışma modu, bu modda 4 insan ve sayısız zombi var ancak bu zombilerin 4 taneside başka oyuncu oluyor. İnsanlar kaçmaya çalışırlarken karşısındaki 4 zombide onları durdurmaya çalışıyor. Zombiler kolay ölüyor ancak öldükten sonra belirli bir süre içinde tekrardan doğuyorlar. İnsanların hepsi ölünce yada hepsi yere düşünce oyun bitiyor. Ya da insanların bölümü tamamlaması gerekiyor. Diğer bir mod Direniş. Belirli bir alanda zombiler üzerinize yağarken direnebildiğiniz kadar direnmeniz gerekiyor. Tek Oyuncu modunda hayatta kalan 4 kişi değilde yalnızca 1 kişi var pek fazla ilerleyemeden yıkılıyorum. Senaryo modu 4 karakterin beraber oynadığı sığınaklara ve arabalara ulaşarak ilerlediği bir oyun modu. Dönüşüm ve Realizm modları da mevcut. Tabi bunlar Türkçe menüden okuduğum isimler. Neredeyse hepsini online oynayabileceğiniz gibi botlarla beraber tek başınıza da oynayabilirsiniz. Online oynarken biri oyundan çıktığında ise karakterini bot devralıyo ve siz hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Bağımlılık yapabilicek düzeyde bir oyun hem eğlenceli hem sürükleyici. Korkutcu olduğunu söyleyemem ancak tamamen karanlık mekanlarda el feneriyle bakarken karşınıza bir yaratığın çıkması hoş olmuyor 🙂

İyi oyunlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir