LOL(League of Legends)

Merhaba oyun severler, bu gün karşınıza benim severek oynadığım bir yıldır takipçisi olduğum bir oyundan bahsedeceğim. Aslında oyunun TR serverının açılışının birinci yılı diyebilirim. 12 sindeydi ama kısmet bugüneymiş ne yapalım.

Öncelikli olarak oyunu oynayabilmek için minimum gereksinimlerden bahsedeyim. Genel olarak Windows XP/Vista /7 işletim sistemi gereksinimi var ayrıca 2 Ghz işletim sistemi ve 512 MB RAM yeterli olacaktır ekran kartı için 9.0 DirectX destekleyen herhangi bir VGA ekran kartı kullanılabilir.  En az 750 MB Hard Disk alanına ihtiyaç duyuyor ki sürekli olarak güncellenen bu oyunun kapladığı alanın zamanla arttığını far edeceksiniz .

Oyun online olarak oynanabiliyor, internet şart yani. Oyunun genel amacı rakibinin merkezini imha etmek. İlk başlayan oyuncular, lvl 1 den başlıyorlar ve 30. seviyeye kadar savaş kazanma ve ya kaybetme durumuna göre tecrübe kazanımlarıyla geliyorlar. Başlangıçta 1 karakter seçimine izin veriliyor. Ayriyeten diğer karakterleri denemek için her hafta 5-6 karakteri oyun kendisi sunuyor. Şu an sayısını hatırlayamadım. Savaş kazandıkça itibar puanı(IP) denilen puanı kazanırsın. Bu puanla koleksiyonuna yeni karakterler ekleyebilirsin. Oyuna para vermeye karşıyım gerçi ama ,orijinal oyun alımı hariç, oyuna para yatırarak riot puanı (RP) denilen puandan alıp karakter satın alabilirsiniz. Aynı zamanda oyuna eğlence katma amaçlı karakter kostümlerini de aynı şekilde RP ile satın alabiliyorsunuz. Oyun içerisinde suikastçı, nişancı,büyücü, destek, tank, nişancı adı altında 116 karakter bulunmaktadır. Hepsininde sanırım gücüne göre fiyat aralığı farklıdır. Şahsen TR serverında aimera karakteri ile destek karakterleri konusunda uzmanlaşmaya çalışıyorum, kendimce başarıyorum da 🙂

Oynayabileceğiniz 2 ana başlık altında 4 harita mevcut. Klasik oyun adı altında 3 koridordan oluşan, sihirdarlar vadisi, 2 koridordan oluşan uğursuz koruluk ve tek koridordan oluşan sonsuz uçurum. Dominion adı altında daire şeklinde koridora sahip kiristal kayalık. Oyunlara tek başınıza oyunun otomatik olarak atadığı oyuncularla beraberde oynayabilirsiniz. Arkadaş listenizde bulunan arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. 30. seviyeye geldiğinizde özel olarak lig sistemi açılmaktadır ki oyunun bana kalırsa en eğlenceli tarafının burası olduğunu söylemeliyim, ayrıca kendi takımınızı kurma takım savaşlarına katılma yada başka bir takıma girme hakkıda size veriliyor. Ligler bronz, gümüş, altın,platin, elmas ve şampiyonluk adı altında her birinin içinde 5 er seviye bulunan liglerden oluşmaktadır. Örneğin gümüş 2 ya da platin 5  gibi. yeni başlayanlar için oyunun resmi sitesinde Türkçe olarak detaylı bir şekilde anlatılmaktadır, ilgileniyorsanız inceleyebilirsiniz. Ayrıca oynanan maçları izleme seçeneği ve paylaşılan videolar ile kendinizi geliştirme şansınız var.

Lol’ün bildiğim kadarıyla 3 server seçeneği mevcut Asya, Avrupa ve özel olarak Türkiye. Türkiye serverı birinci senesine girdiğini yazımın başında belirtmiştim. Yani yeni başlayacaklar için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Dünya ve serverlar üzerinden resmi olarak düzenlenen turnuvalar ile benim gibi bir öğrenciye göre oldukça yüksek bir mevlada para dağıtmaları oyunun çekiciliğini bir kat daha arttırmış. Bu turnuvaları da saatinde internet sitesinden takip edebilme şansınız mevcut.

Oyunu oynayacaklar son ricam bunun sadece bir oyun olduğunu unutmayın, tanımadığınız kişilere karşı sarf edeceğiniz sözler gereksizdir ve bu sizin zararınıza olur.

İyi oyunlar yakında yeni bir oyunla karşınızda olacağım.

Mustafa Ali Arıkan

1991 yılı Ankara Çankaya doğumluyum. Tek bir şehirde uzun bir süre kalma şansına erişemedim. İlkokul yıllarımı Ankara,Mardin ve Bursa da geçirdim. Lise hayatımı samimim arkadaşlar edindiğim ve hala irtibatı koparmadığım Düzce Fen Lisesinde tamamladım. Şu anda OMÜ Diş Hekimliği Fakültesinde 3. sınıfta öğrenim görmekteyim. Amatör olarak kalecilik yapıyorum, yalnızca Düzce’de kulüp deneyimim olsa da sahaları daha terk etme niyetinde değilim. Ayrıca bir hayvan sever ve onları korumaya çalışan biriyim. Üniversite hayatımı tamamladıktan sonra başarılı bir diş hekimliğinin yanı sıra protez uzmanı olmak istiyorum,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir