Nedir bu CPU, GPU, APU dediğimiz birimler

İnternette ve alışverişlerinizde karşılaştığımız çoğu terimin acaba ne anlama geldiğini biliyor muyuz yoksa “aa bak bunun şunu yüksekmiş daha iyi o zaman” deyip geçiyor muyuz ? Hani bilmediğim için bu tür tepkilerle geçiştirmek normaldir, ben de öyle yapıyorum şahsen (:

Ama öğrenmek lazım değil mi. Mesela CPU nedir, GPU nedir, APU nedir, bunlar arasındaki ortaklık ya da farklılık nelerdir. Bakalım neymiş bu kısaltmalar. 

CPU nedir ?

Kısaca işlemci diye nitelendirdiğimiz bu birim bilgisayarınızın temel merkezi işlem birimidir. Zaruri olup bu olmadığı zaman bilgisayarınız çalışmaz.

Çok çekirdekli işlemciler diye duyduğumuz kesim CPU’lar hakkındadır yani. Ancak dikkat etmemiz gerekir ki çok çekirdekli işlemciler yazılımsal ya da donanımsal olabiliyor. Yani işlemciye bakıp “aa 8 çekirdekli” dememek lazım, çünkü bazı işlemciler aslen 4 çekirdekli olup yazılımsal olarak 8 çekirdeğe çıkartılabiliyor.

GPU nedir ?

GPU dediğimiz birim ise grafik işleme birimidir. Bu birim ekranınızda gördüğünüz grafikleri işleyen birim olarak görev görüyor. GPU’suz bilgisayarlar çalışabilir ancak kişisel kullanımı mümkün değil çünkü bu tür bilgisayarlar sunucu maksatlı kullanılıyor.

Nvidia GPU üretimlerinde çekirdek sayısından ziyade güçlü bir yapıyı öne çıkarırken AMD gücü çekirdek sayısıyla arıyor. Örneğin Nvidia 68 çekirdek sayısına çıkabilirken, AMD marka bir ekran kartında 1.500’e çıkabilen çekirdek sayısı olabilir.

Peki APU nedir ?

APU, CPU ve GPU’nun yakın temas haline getirilerek birleştirilmiş halidir. Mantıklı düşünürsek, gerçekleştirilen yakınlaştırma verimi ve iletişim hızını artırmaya yönelik.

APU birimi birleştirilmiş bir donanım olduğu için pek fazla performans beklememek gerek. Ama orta seviye kullanıcılar için yeterli olabileceğini belirtebilirim.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir