Neşet Ertaş’tan Nameler

Geçtiğimiz yıl 25 Eylül İzmir’de hayata gözlerini yuman ve bizlere bir çok değerli sanat eseri bırakan değerli üstadımız Neşet Ertaş’ı rahmetle anıyorum ve kenancanol.com sitemizde tekrar paylaşmak istiyorum. Türk halk müziğinden eserler sunan ve önemli bir halk müziği şarkıcısı olan,ezgilerini her dinlediğimde derinden etkilendiğim üstadımdır.

Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi olarak görülmüştür ve bozkırın tezenesi olarak nitelendirilirdi. Babası olan Muhammer Ertaş bozlak türünün en önemli isimlerinden olan değerli bir saz ustasıydı ve bozlağın piri olarak nitelendirilirdi. Neşet Ertaş etkilendiği tek kişinin babası olduğunu belirtmiş  ” Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız” sözüyle bunu pekiştirmişti.

Üstadımız hakkında Can Dündar’ hazırlayıp yönetmenliğini yaptığı Garip-Neşet Ertaş Belgeseli  ile daha fazla ve detaylı bilgi edinebilirsiniz. Şu ana kadar izlemediyseniz özellikle izlemenizi öneririm.

Vefat ettiği tarihten 2 hafta kadar sonra sitemizde yayımlanan başlık altında yazılan yazı, üstadıma olan sevgimi ve saygımı bir kat daha arttırmış bir o kadarda beni üzüntüye boğmuştu.Tekrar hatırlatmak adına:Neşet Ertaş’ın bir konseri sonrasında röportaj yapmak isteyen muhabir gelir ve derki“Efendim eserleriniz, yorumlarınız korsan piyasaya düşüyor, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz ? ”Ertaş, ” Yeter ki gençler diynesin ” .

Canlı olarak görmek hiç nasip olmamıştı ama bir çok insanda olduğu gibi evimin içindeydi, müzikleri kulaklarımdaydı. Bir nevi hayatımın bir parçasıydı ki hala hayatımın bir parçası olarak kalmaya devam ediyor.

Sözü canlı performansıyla üstadıma bırakıyorum sağlıcakla kalın.

Mustafa Ali Arıkan

1991 yılı Ankara Çankaya doğumluyum. Tek bir şehirde uzun bir süre kalma şansına erişemedim. İlkokul yıllarımı Ankara,Mardin ve Bursa da geçirdim. Lise hayatımı samimim arkadaşlar edindiğim ve hala irtibatı koparmadığım Düzce Fen Lisesinde tamamladım. Şu anda OMÜ Diş Hekimliği Fakültesinde 3. sınıfta öğrenim görmekteyim. Amatör olarak kalecilik yapıyorum, yalnızca Düzce’de kulüp deneyimim olsa da sahaları daha terk etme niyetinde değilim. Ayrıca bir hayvan sever ve onları korumaya çalışan biriyim. Üniversite hayatımı tamamladıktan sonra başarılı bir diş hekimliğinin yanı sıra protez uzmanı olmak istiyorum,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir