Parfümün Tarihçesi ve Günümüz

Parfümün Tarihçesi ve Günümüz

 Günümüzde parfüm, bakımlı olmak isteyen herkesin kullanmış olduğu bir çeşit kozmetik ürünüdür. Burberry classic parfüm sayesinde çevremize güzel kokular yayabilir, etkiler bırakabiliriz. Peki parfüm eski çağlardan günümüze nasıl geldi?

 

Halk arasında çoğunlukla Fransa’da icat edildiği bilinen parfümlerin  tarihi aslında çok daha eskiye, milattan öncesine dayanıyor. Yapılan  araştırmalara bakıldığında Mısır ve Mezopotamya’da ilk kez insanların  güzel kokmak için esans süründüğü ortaya çıkıyor. Parfümlerin  günümüzdeki şeklini almasıysa Doğu’dan Batı’ya uzanan sıra dışı bir  yolculukla gerçekleşiyor. Başlangıcı M.Ö. 4 bin tarihine kadar uzanan bu yolculuk, bitkilerin  yakılarak tütsü gibi kullanılmasıyla hayat buluyor. Parfüm kelimesi de  kökenini aslında tam buradan alıyor. Latince olan bu kelime “dumandan  çıkan” anlamına geliyor.Çevreye hoş kokular yaymak amacıyla bergamot, mersin, yasemin, kişniş  gibi bitkilerin yakılıyor. Sürmek içinse çiçekler çeşitli yağlarla  harmanlanarak sıvı bir karışım elde ediliyor. 11. Yüzyılın başlarında İbn-i Sina, gül suyunu ve uçucu olan eterik  yağını damıtmayı başararak koku verici maddeyi gülden ayrıştırıyor ve  böylece parfüm alanındaki ilk büyük adım atılmış oluyor. Diğer çiçekler  üzerinde de aynı işlemi gerçekleştiren İbn-i Sina, tütsüden daha hafif  bir koku elde etmeyi başarıyor. Fransa’ya ulaşan parfüm, kısa sürede ülkenin tekeline geçmiş ve  Avrupa’da parfüm üretiminin merkezi haline gelmiştir. 19. yüzyıla kadar bitkilerden elde edilen yağlarla devam eden parfüm  üretimi, modern halini 1806’da Jean Maria Farina tarafından Eau de  Cologne ile almıştır. Almanya kökenli bu parfümün 1818’de patenti  alınmıştır. Parfüm içeriğindeyse portakal tomurcuğu, bergamot, biberiye  ve limon yer almaktadır. Ülkemizde 19. yüzyılın başında gülyağı ve uçan yağ üretimi başlamış,  Isparta gülü ve bunun yan ürünleri dünya pazarındaki yerini almayı  başarmıştır. Günümüzde bir çok kimyasallarla karışan parfümlerin doğal olanını tercih etmemiz, bizim için en sağlıklısı olacaktır. Burberry parfümleri bu doğallığa uygun ve size en iyi kokuyu sağlayacak ürünlerdir. Birçok doğallık aşamasından geçen bu ürün, günümüzde kimyasallardan oluşmakta ve güzel kokmamızı sağlamaktadır.

 

Parfüm, güzel koku benim ve birçok insanın algısında seçicilik yaratmakta. Sırf bir insan veya mekan, her neyse, çok güzel koktuğu için kişinin üzerindeki etkisi daha fazla olabilmekte. Bu yüzden de, kokunun seçimi ve kullanımında titiz olmak önemli. Parfümler farklı koku içeriklerinin yanı sıra her tende farklı durmakta. Kişinin tenine göre farklılaşan parfümler, her zaman şişesinde algılandığı şekilde koku vermiyor. Bunu önlemek için, kendi cilt tipinize uygun parfümü bulup, almalısınız. İçerisindeki kimyasalları öğrenip, zarar verici içeriğe sahip ürünleri almamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir