Perlitin Gelişimi ve Kullanım Alanları

Perlitin Gelişimi ve Kullanım Alanları
Perlit, doğada doğal şekilde bulunan bir madendir. Beyaz ve grinin tonları arasında bir renge sahip camsı bir madendir. Görüntüsü itibariyle inciyi andırmaktadır. Bu sebeple dilimize Latincedeki inci anlamına gelen “perl” kelimesinden geçmiştir. Dünyada kaynakların azalması, işin profesyonellerini kullanılabilecek yeni madenlerin arayışına sürüklemektedir. Bu sebeple bulunan perlit birçok alanda kullanılan bir maden halini gelmiştir.
Perlit günümüzde yeni yeni değerlenmeye başlamıştır. Ve her geçen gün perlite olan rağbet daha da artmaktadır. Birçok sektöre hitap eden bir ürün olması ve farklı özellikleri, perliti tercih edilen bir konuma taşımıştır. Perlit inşaat, ilaç, sanayi, tarım gibi sektörlerde sık olarak kullanılan bir ham maddedir.
10
Perlit hafif bir maden olduğu için inşaat sektöründe ısı ve ses yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Beton bloklar arasındaki oyuk ve boşluklara doldurulur. Perlit inşaat sektöründe kumun yerine kullanıldığında, ısı yalıtımı olan ambar çatılar ve diğer uygulamalar için iyi bir beton olarak görülür. Perlit ayrıca, çimentolarda, alçı sıvalarda, dış cephe uygulamalarda da kullanılmaktadır.
Bitkiyi havalandırmak ve nemli tutmak için perlitten tarım sektöründe de yararlanılır. Dünyada topraksız tarım bileşeni olarak kullanılan tek madde perlittir. Perlitin nötral bir pH değerine sahip olması toprağın steril kalmasını sağlar. Perlit aynı zamanda bitkileri zararlı otlardan uzak tutmaya yarar. Seralarda, peyzajcılıkta ve çiftçilikte de perlit kullanımından fazlasıyla yararlanılmaktadır.
Perlitin kullanıldığı alanları bunlarla sınırlandıramayız. Endüstrinin daha birçok alanında perlit kullanımı yaygındır. Dolgu malzemelerinden, plastiklere, çimentodan petrole kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Aynı zamanda ilaç ve gıda sektöründe de kullanılır. Kullanım alanı oldukça geniş olan perlit maddeni, her geçen gün yerini daha da sağlamlaştırmakta ve kullanım alanlarını arttırmaktadır. Her yeni kullanım alanı da perlitin ticari açıdan daha önemli bir hale gelmesine yardım etmektedir.
Perlit hakkın daha fazla ve detaylı bilgiyi Genper’den alabilirsiniz.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir