Ramazan Umresi ve İnsana Faydaları

Ramazan Umresi ve İnsana Faydaları
Umre, arife ve kurban bayramı günleri hariç her zaman kutsal topraklara gidip yapılabilecek bir ibadettir. Hac ibadetine göre daha geniş bir zaman diliminde yapılabilir. Daha önce hac ibadetini yerine getirip hacı olan kişiler tekrar kutsal toprakları ziyaret etmek istediklerinde, diğer hacı adaylarına engel olmamak için hac zamanı yerine umre zamanlarında kutsal topraklara gider. Hac sırasını beklerken mukaddes topraklara gidip o duyguları yaşamak isteyen kişiler de umre ziyaretini tercih eder. Umreye gitmek isteyen kişilerin eğer maddi ve manevi durumu yeterli ise istedikleri kadar umreye gidip ibadetlerini yerine getirebilirler. Umre’ye gitmenin belli bir sınırlaması bulunmamaktadır.
umre2010resimkabede
Umre’ye gitmek isteyen vatandaşlar özellikle ramazan aylarını tercih etmektedir. Çünkü Hz. Peygamberin ifadesine göre; ramazan ayında yapılan umre ibadeti bir haccın sevabına denktir. Ramazan ayında umre ibadetini gerçekleştiriyorsak bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Niyet edip bütün kalbimizi umre ibadetine yönlendirmeliyiz. Burada amaç; Allah’a yönelmek, insanlar arasındaki merhamet duygusunu güçlendirmek, zorluklar karşısında sabretmeyi öğrenmek ve iradeyi güçlendirmektir. Bu ibadet insanlara en zor durumlarında bile güçlü durmayı, birbirine destek olmayı, çabuk öfkelenmek yerine düşünüp karar vermeyi ve sabırlı olmayı aşılar.
Mukaddes topraklarda kadını erkeği, fakiri zengini herkes eşit şartlara sahiptir. İhram kıyafetleri içinde kimsenin bir diğerinden farkı kalmaz. Herkes aynı yerde aynı amaç için bulunur. İnsanları bu denli güzel bir şekilde bir araya getiren Allah sevgisidir. Kutsal topraklarda Müslümanlar arasında; dayanışma, yardımlaşma ve merhamet duygularının en güzel örnekleri görülür.
Kutsal topraklara, ister hac ibadeti için gidilmiş olsun ister umre ibadeti için gidilmiş olsun, Hz. Peygamberin doğup büyüdüğü topraklarda olmak, ruhlara manevi bir mutluluk verir. Dini duygularımızı güçlendirirken Allah ile olan yakınlığımızı arttırır.
Ramazan umresi hakkında detaylı bilgi alabilmek için Hacılar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir