Sahibinden İlanlar

Sahibinden ev sahibi olmak, direk anahtar teslimiyle alıcıya hızlı yatırım imkanları sunuyor; ancak bu tip durumlarda evler kullanılmış oluyor. Eski tesisatlar, beklenmedik sorunlara yol açarken uygun fiyata aldığımızı düşündüğümüz evler onarım masraflarıyla bizleri daha büyük masraflara sürüklüyor. Satıcıya peşin ödemede bulunmak yeterince zorken bu tip sorumlulukların altına girmek yaptığımız yatırımın bize geri dönüşünü iyice sorgulamamıza neden oluyor. ABD’deki mortgage kriziyle zaten bankadan alınan kredilerin güvenilirliği sorgulanmakta, hükümet de bunları destekleyen politikalar gütmekten vazgeçmişken bizlere altından kalkamayacağımız ödeme yükümlülüklerinin altına girmek pek cazip gelmiyor. Ev sahibi olmak isteyeleri büyük bir belirsizlik içerisinde bırakıyor. Şirketlerin konut projelerinden ev sahibi olabilme imkanı bir nebze de olsa bu belirsizliği ortadan kaldırıyor çünkü ertelemeli peşin ödeme imkanları ve kendi kredilendirme sistemleriyle konut projeleri ev sahibi olmayı epey kolaylaştırmış durumda.

Bu tip projelerde direk anahtar teslimi olmuyor tabii. Yatırımcının bu noktada dikkat etmesi gereken ayrıntılar var. İsmi bilinen ve daha önce başka konut teslimlerinde de bulunmuş şirketler tercih edilmeli. Devlete ait kurum ve kuruluşlarla bağlantılar da önemli çünkü projenin durdurulma risklerini yüksek oranda azaltıyor ve bizlere beklenen dönemde anahtar tesliminin yapılmasını sağlıyor. Şirketin güvenilirliği elbette önemli; ancak özellikle yatırım amaçlı konut sahibi olacaklara projenin yer aldığı bölgeyi araştırmak da düşüyor. İstanbul’da hızla kentsel dönüşüm projelerine imza atılmakta, araştırma yapmadan da bölgenin gelecekteki konumunu öngörmek pek imkanlı değil. Endişelenmeye gerek de yok, dönüşüm projeleri hakkındaki bilgiler belediyelerden rahatça öğrenebilinmekte.

Kentsel dönüşüm projelerinin takibi önem kazandığı gibi hükümet politikalarının takibi de önemli çünkü bölgenin girişimde bulunduğu dönüşüm her zaman yanıt vermeyebilir. Gayrimenkul riskli bir yatırım olmasının en büyük nedeni de bu. Uygun fiyatlara kanarak her projeye balıklama atlamamamız gerekiyor. Aynı dönemde yapımı süren diğer konutlara da göz atmalı ve teslim yapılacağı dönemde alanın nasıl bir niteliğe sahip olacağını gözümüzde canlandırıyor olabilmemiz gerekiyor. Riskin en aza indirgendiği bölgeler ise ticaret alanlarını da yakınında bulunduran konutlar. Çevresinde nitelikli istihdama ihtiyaç duyan merkezleri bulunduran yerler her zaman yapılan yatırımın geri dönmesine ön ayak olmuştur.

Sahibinden satılık daire avantajları için sahibinden ilanları inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir