Seo Nedir ?

İngilizce “Serch Engin Optimization”un kısaltması olan “ Seo ” kelimesi Türkçede “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamının karşılığıdır.

İnternet aleminde bilinirliği arttırmayı sağlayan Seo kavramını google gibi arama motorlarında, site veya sayfalarda anahtar kelimeler ile birlikte ilk sıralara çıkarma olarak da açıklayabiliriz.

Arama motorlarında yaptığımız arama sonuçlarına göre karşımıza çıkan listede en üst sayfaları daha fazla ziyaret ediyor olmamız sonucu doğmuş bir sektördür, seo. İnternetin, yaşamımızda kullanım alanının genişlemesiyle birlikte arama motoru kullanımı artmış, buna bağlı olarak da rekabet oluştuğundan seo ihtiyacıoluşmuştur.

Seo uzmanları, hedefi bir konum olarak görmekteyken, web sitesi sahipleri anahtar kelimeler ile daha fazla kullanıcının web sitesini ziyaret etmesini amaçlamaktadırlar.

Seo’nun amacı, tabi ki arama motorlarında sizin ilk sırada yer almanızı sağlamaktır. Böylece daha fazla kitleye ulaşacaksınız ve popülerliğiniz artmış olacak.

İnternetin yaşamımızın her alanında büyük önem taşıdığı günümüzde, web sitesi sahipleri daha fazla kişiye ulaşmak isterler. Bu anlamda üzerine seo çalışması yapılmış web siteleri daha fazla kullanıcıya ulaşır ve daha etkili sonuç elde ederler.

Örneğin, bir tatile çıkacağız ve internetten araştırma yapıyoruz. Arama motorunda ilgilendiğimiz konuyu arattığımızda karşımıza çıkan liste neye göre sıralandı? Tabi ki kaliteli bir seo uzmanı sayesinde iyi yapılmış bir anahtar kelime çalışmasına göre… Arama motorları, en iyi yararlanabileceğiniz siteleri bilgisayar yazılımları ile ilk sıralarda gösteriyor. İşte Seo Uzmanları da, sitenizi bu yazılımların anlayacağı şekilde, istediğiniz kelimelerle üst sıralara taşıyor.

Bunun gibi, sitenizi tarama, arama dizinine kaydetme, daha fazla kullanıcıya ulaşma ve ziyaretçi kazanma gibi işlemler de seo uygulaması içerisinde yer almaktadır.

Seo, sizin hedef kitlenizi sitenize çekmek için yapılabilecek önemli ve gerekli bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir