Sırt Ağrısı Problemi Kimlerde Görülür?

Sırt Ağrısı Problemi Kimlerde Görülür?
Sırt ağrısı günümüzde en çok şikâyet edilen rahatsızlıklardan biridir. Sırt ağrısı aniden veya yavaş yavaş gelişebilir. Çoğu insanda bu ağrılar geçici olabilir, 3 ay ve daha fazla süren ağrılar akut olarak tanımlanır ve ciddiye alınması, tedavi edilmesi gereklidir.
Sırtı ağrısı, ağır eşya taşımaktan veya duruş bozukluklarından kaynaklanır. Çalıştığı işi gereğince devamlı ayakta duran, eğilip bükülerek çalışan insanların birçoğunun sırt ağrısı problemi ile karşılaştığı görülmüştür. Örneğin; diş hekimleri, sağlık çalışanları. Devamlı ayakta duranların sırt ağrısı ile karşılaşması gibi çok uzun saatler aynı şekilde oturan insanlarda da sırt ağrısı problemine rastlanır. Ofis hayatı içinde devamlı oturarak günü bitiren ve egzersiz yapmayan kişiler buna örnektir. Sırt ağrısı genel olarak, masa başında iş yapanlarda, şoförlerde, terzilerde, berberlerde, duruş ve yatış bozuklukları bulunanlarda, kalsiyum eksikliği olanlarda ve yaşlılarda daha sık görülür. Sırt ve karın kasları güçsüz olan kişilerin de sırt ağrısı ile karşılaşmaları normaldir. Günlük hayatımızın içinde spor yapmak sırt ağrısı başta olmak üzere birçok sağlık probleminin çözümüdür.
sirt-agrisi1
Sırt ağrısı stresli insanlarda da sık görülür. Stresle birlikte gerilen kaslar ağrının kaynağını oluşturabilir. Sırt ağrısı problemiyle baş etmek için öncelikle stresten uzak durmalı, sırt ve karın kaslarımızı güçlendirmeli ve spor yapmalıyız. Eğer devamlı ayakta çalışmak zorundaysak zaman zaman sırtımızı ve belimizi dinlendirmeli, oturarak çalışıyorsak ise ara sıra ayağa kalkıp dolaşmalıyız. Hayatımızın her anında egzersiz ve spor yapmayı asla aksatmamalıyız. Tüm bu yaptıklarınıza rağmen sırt ağrınızda azalma olmuyorsa mutlaka bir doktor yardımı almalı ve ağrının kaynağının doğru tespitinin yapılmasını sağlamalısınız. Ağrının kaynağı tespit edildikten sonra buna bağlı fizik tedavi çalışmaları yapılacaktır.
Sırt ağrısı tedavisi hakkında daha detaylı bilgiyi SirtAgrisiTedavi’den alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir