Son dönem oyunları hakkında

Günümüzde mobil cihazların bir kademe daha atlamasıyla beraber oyun oynama anlayışı ve çeşitliliği de değişti. Ama her ne kadar mobil cihazların kullanım payı artsa da masaüstü ve kısmen dizüstü bilgisayarlar oyun konusunda yerlerini uzun süre kaptırmayacaklardır. Başta yüksek donanım özellikleri ve performanslarıyla oyun konusunda alt ve orta seviyeyi kolaylıkla karşılayabilen, üst seviye oyunları da kısmen oynatabilen bilgisayarlar, daha doğru bir ifadeyle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar oyundaki temel hissiyatı karşılama konusunda gayet yeterliler.

Gün geçtikçe multiplayer / çoklu oyunculu sistem ağırlıklı oyunların çıkması da orjinal oyun alımı konusunda insanları tetikliyor. Ancak ülkemiz şartlarında her türlü orjinal oyunu almak biraz zor görünüyor. Çünkü resmi oyun sağlayıcılarının kar payları da eklenince çok yüksek fiyatlarla raflara yerleşiyor oyunlar. Böyle bir durumda tavsiye edilebilecek tek şey oyunun demo sürümünü ya da full sürümünü indirip oynadıktan sonra beğendiğiniz zaman tam sürümünü satın almanız. Beğenmediğiniz oyunu zaten bilgisayarınızda barındırmanın bir anlamı yok.

Oyun indirdikten sonra mutlaka ama mutlaka doyum noktasında tatmin olmadan tam sürüm almaya kalkmayın. Zira oyun piyasası şu an fahiş fiyatlardan bir çok oyunla dolu ve hepsi de oynanabilir kalitede değil. En azından bana öyle geliyor.

Yıllar boyunca oyunlar geliştiriliyor. Aralarında parmakla sayılacak kadar efsane diyebileceğimiz oyunlar var. Örneğin Need For Speed’in yeni oyunu Need For Speed Rivals. Oyunun her ne kadar oyun içi videolardan izleseniz de doyum noktasında emin olamadığınız yerlerle karşılaşabilirsiniz. Need For Speed Rivals Full indirdiniz, oynadınız, oyun içi dinamikler hoşunuza gitti, ve bu oyunu çoklu oyuncu desteğiyle oynamak istiyorsunuz. Bu aşamada oyunun full sürümünü satın almalısınız. Çünkü son dönem oyunları genelde kendi oyun serverlarında oynanmasına izin verdiği için geçerli bir oyun anahtarı olmayanlar çoklu oyuncu desteğinden faydalanamıyorlar.

Bir diğer yeni oyun olan Assassin’s Creed’in yeni oyunu Assassin’s Creed 4 Black Flag için de yine aynı şeyleri söylemek istiyorum. 2006 yılındaki çıkışıyla bir çok ödül alan oyun günümüze kadar yeni sürümleriyle kullanıcı karşısına çıktı. Her seferinde üzerine yeni bir şeyler koydu mu koymadı mı tartışılır. Ancak kendi adında ve türünde bir efsane olan Assassin’s Creed serisinin bu yeni oyununu da denemenizi tavsiye ederim. Özellikle çoklu oyuncu modunda geliştirilen yeni eklentiler oyundan tat almanızı sağlıyor. Ama yine de öncelikle Assassin’s Creed 4 Black Flag Full indirdikten sonra oyun içi dinamikler ve oynanış sizi tatmin ederse ki mutlaka edecektir, oyunun tam sürümünü alıp diğer oyun severlerle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir