Ukash

İnsanların alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte alışveriş alışkanlıklarında da köklü değişimler yaşanmaya başlamıştır. Dünyada yaygınlaşan sanal bakkal, online alışveriş gibi siteler bunda ön ayak olmuştur. Bu sitelere yapılan ödemelerde de haliyle değişiklik olmuş, kâğıt veya madeni para yerine sanal paralar ön plana çıkmaya başlamıştır. İcatlar ihtiyaçlardan doğar sözünden anlaşılacağı üzere ödeme şekillerinde de yeni sistemler ortaya çıkmış ve yeni sistemlerin getirdiği bazı sorunlar kendini göstermiştir.

Bu sorunlardan en önemlisi ise online ödeme sistemlerinin sanal para oluştururken kişi bilgilerine ihtiyaç duyması; bu bilgilerin ise kötü amaçlı internet kullanıcılarının eline geçmesidir. İşte bu noktada ukash kart adında yeni bir sistem geliştirilmiştir.
Bu sistemde kişinin bilgilerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sistem kontör kartları gibi sadece bir sefer kullanılabilen 19 haneli bir kod ile ödeme yapılmakta böylece güvenlik en üst seviyede sağlanmaktadır. Bu sistemi diğer ödeme sistemlerinden ayıran diğer bir önemli özellik ise; ukash kart kodunun alıcıya ulaşır ulaşmaz aktif hale gelmesi ve hemen kullanıma açılmasıdır.
Bu sistemden yararlanabilmek için alıcı; ukash kart hizmeti veren firmaya başvuruda bulunuluyor. Almak istediği ukash kart miktarı pin kodunun içinde oluyor ve istediği herhangi bir internet üzerinden alışverişte kullanılabiliyor. Kullanılan pin kodu ise bir daha hiçbir şekilde kullanılamıyor.
Sistemin tek kötü yanı ise; ukash kartın yasallaşmadığı ülkelerde bu satışın aracı firmalarla gerçekleştirilmesidir. Ve aracı firmaların komisyon ücreti adı altında ücret istemeleridir.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir