9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu

Ülkemiz tarihini ve tarihte yaşanan olayları bilmek, her vatandaşın görevlerinden biridir. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu bildiğinizde bunun ne kadar ciddiyet taşıdığını daha rahat anlarsınız. Bu gün günlerden 9 Eylül, yani İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü.

Yunan işgali altında olan İzmir, 1922 yılında Türk ordusunun yaptığı bir taarruzla yeniden ülke topraklarına dâhil edilerek, Yunan işgalinden kurtarılmıştır. İzmir’in işgal edilmesi, I. Dünya savaşına dayanmaktadır. Savaşta kaybeden Osmanlı devleti, İzmir’in Yunanlara kalmasına neden olmuştur. Yapılan Mondros ateşkes antlaşması ile sınırlar çizilmiş, ülkemizin güzel ili İzmir, artık yunanların eline geçmiştir. Ancak ülkenin yeniden dirilmesiyle birlikte elde edilen zaferler, tarihler 9 Eylül 1922 yılını gösterinde işgal edilmiş İzmir ilinin yeniden alınması için bir zafer olmuştur.

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu hakkında tarih kitaplarında geçen bilgilere göre, bu zafere ön ayak, Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri ile yurdun kurtarılması yolunda önemli adımlar atılmış. Bu dönemden kısa bir süre sonra, İzmir de düşman işgalinden kurtularak yeniden Türkiye sınırlarına dahil edilmiştir.

Tarihin büyük ve şanlı zaferlerinden biri olan 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu, her yıl düzenlenen etkinlik ve şenliklerle kutlanmaktadır. Bu yıl da yine coşkulu bir şekilde kutlanan zafer yıl dönümünde, farklı etkinlikler ve gösteriler yapılarak, İzmir’in kurtuluş yıl dönümü yeniden hatırlandı.

 

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir