Adblock’tan önce ve sonra

Bilgisayarı ya da Chrome’u sıfırladığım zaman kurulacak uygulamalar bellidir benim için. Chrome için konuşmam gerekirse öncelikle “adblock” eklentisini kurarım. “Alexa” eklentisi ve bir de yanına “word translator” ekleyince yoluma devam ederim. Alexa’yı kullanmamın sebebi sadece merak. Girdiğim sitelerin değerlerine ulaşabilmek için pratik oluyor. Word Translator ise İngilizce bir kaynak okurken çok faydalı. Kelimenin üzerine çift tıkladığınızda anında çeviri yaparak Türkçe’sini gösteriyor.

Gelelim Adblock’a. Şimdi bulamadım ama günümüz internet sitelerini anlatan kısa ama etkili bir resim vardı. Eskiden reklam alanı içeriğin çok az bir kısmını oluştururken şimdilerde tam tersi. İçerikte nerenin reklam nerenin makale olduğunu anlayamaz hale geldik. Adblock’un reklam bulma ve gizleme konusundaki başarısı da takdire şayan hani. Affetmiyor, özellikle de Youtube, Dailymotion gibi video sitelerindeki video önü reklamları engellemesi de cabası. Ayrıca tespit edemediği reklamları da siz filtreleyerek bir daha çıkmamasını sağlayabiliyorsunuz.

Ama bana kalırsa radikal bir çözüme gitmeyin, yoksa alışmamışız reklamsız sitelere, çıplak ne bileyim resmen boş sitelerde dolaşır gibi oluyorum (çıplak olan ben değilim ona göre).

Burada önemli bir konuya değinmek istiyorum, site sahiplerinin gelirlerinin de reklamlar olduğunu düşünürsek en azından zararsız ve kullanıcı odaklı olan Adsense reklamlarını engellememenizi öneririm. Şahsen ben öyle yapıyorum. Ya da bu işlemi sevdiğiniz ve takip ettiğiniz siteler için gerçekleştirin. Bunun için siteye girdiğinizde sağ üstte yer alan adblock simgesine tıklayın ve “bu sayfada Adblock’u durdur” seçeneğini işaretleyin. Böylelikle diğer siteler için aktif şekilde çalışan Adblock seçtiğiniz siteler için kapalı duruma gelir.

One thought on “Adblock’tan önce ve sonra”

  1. harun says:

    adblock çogu şeyi etkiliyor ve çok yararlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir