Android dosya/mesaj şifreleme uygulaması

Kişisel bilgilerinizi saklamakta titiz biriyseniz elden ele dolaşan telefonlarınızın da şifrelenmesi gerektiğini biliyorsunuzdur. Kendim de bir android kullanıcısı olduğum için bu işletim sistemi için çözümleri araştırıyorum.

Telefonunuzda doğal olarak kişisel ve muhakkak özel bilgilerinizi, dosyalarınızı ve smslerinizi barındırıyorsunuzdur. Cihazın kendi yazılımları güvenlik için çoğu zaman etkisiz kalıyor, özellikle de mesajlarınızı korumada şu ana kadar telefonun orjinal yazılımlarının işe yaradığını hiç görmedim. Kilit kodunu kullanarak da aşılabilir bir sorun ama telefonu her elime aldığımda da kilit kodu girmek zor geliyor. En iyisi dosyaları özel olarak seçmek ve seçili klasörleri/uygulamaları şifrelemek.

Bunun için ücretsiz olarak yayınlanan bir uygulama var. Telefonu aldığımda yaptığım ilk iş şifre koymak oldu, bizim milleti biliyorsunuz “aa bakıyım bi” diyerek telefonu mıncık mıncık ederler, kazara da olsa girilmemesi gereken yerlere girerler.

Perfect App Protector adlı uygulama bana ilk günden itibaren gayet yeterli geldi. Play Store’da lite sürümünün ücretsiz olduğunu belirteyim, güvenle kullanabilirsiniz. Eğer karşınızdaki insan üst düzey bir telefon kullanıcısı değilse şifrelemeyi aşması kolay değil. Ana ekrana eklenen küçük bir widget sayesinde de tek tuşla güvenliği aktif hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca yapılan ayarlarla kişiselleştirilebilir bir güvenlik korumasına sahip oluyorsunuz.

Uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir