Android telefonlarda kasma problemi

Kullanım oranı günden güne artan Android işletim sistemi bir çok kişi tarafından kullanılıyor. Büyük çoğunluğun problem olarak gördüğü ise Android sisteminin bir süre sonra kasmalar donmalar yaşanmasıyla bıktırıcı hale gelmesi. Evet gerçeği söylemek gerekirse Android sistemi bir süre sonra gözle görülür derecede takılmalara neden olan yavaşlamaya uğruyor. Bu yazıda ise çok derin olmayan bir kaç çözümden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle sıralamak gerekirse, gün geçtikçe cihazın yavaşlamasına neden olan belli sebepler vardır.

  • Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar
  • Telefonu sürekli uyandırarak pil kullanımını artıran uygulamalar
  • Her geçen gün artan depolama boyutu

Öncelikle ilk maddeden başlayalım

Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar

Telefonunuz eğer saf bir Android işlemiyle çalışmıyorsa, gereksiz bir çok uygulamanın açık olduğunu görmemiş olabilirsiniz. Örneğin üretici firmaların kendi uygulamalarını uygulama yöneticisinden durdurarak devre dışı bırakabilirsiniz ve belki de hiç kullanmayacağınız uygulamaların pilinizi tüketmenizi engelleyebilirsiniz.

Telefonu sürekli uyandırarak pil kullanımını artıran uygulamalar

Mail istemcisi, uzak dosya kontrolörü, mesajlaşma uygulamaları gibi sürekli aktif bir şekilde çalışması gereken uygulamalarınızın senkronizasyon ayarlarıyla oynayarak sürekli bir çalışma temposunda değil de 2-3 saatte bir kontrol ettirerek gereksiz yere telefonun uyanmasını ve pil tüketimini engelleyebilirsiniz.

Her geçen gün artan depolama boyutu

Cihazınızı her gün kullandıkça belirli indirmeler ve kurulumlar yaptığımız aşikar. Android sistemi maalesef ki depolama boyutu arttıkça zayıflayan ve yavaşlayan bir yapıya sahip. Bu yüzden hafıza kartınızda ya da dahili depolama hafızanızda bulunan gereksiz dosyaları silmeniz faydanıza olacaktır. Örneğin dinlemediğiniz müzikler, kullanmadığınız uygulamalar ve izlemediğiniz filmler gibi. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bir nokta var, benim tavsiyem ccleaner gibi otomatik temizleme yazılımlarını kullanmamanız! Çünkü bu uygulamalar gereksiz olmayan bazı dosyaları da silebiliyor.

Son olarak söylemem gereken nokta ise, sık kullandığınız uygulamaları sonlandırmamanız, çünkü Android onları hazır hafızada tutarak belirli bir tasarruf sağlıyor. Yani RAM’i sürekli temizlemeyin. Bu programların tekrar açılmasını gerektirdiği için daha çok pil tüketimine neden oluyor.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir