Çağımızın kapanı: mega holdingler hakkında

Son yılların insanları en çok cezbeden ve kendi ayaklarınızla bataklığa sürükleyen furyası mega holdingler hakkında bir kaç cümle yazmak istiyorum.

Bir arkadaşınız sizi arıyor ki bu arkadaş çok samimi olduğunuz ya da yol üzerinde bir diğer arkadaşınız vasıtasıyla tanıştığınız bir kişi olabilir, sadece sizin telefon numaranızı alabilecek bir pozisyonda olması ve sizin onu tanıyor olmanız yeterli. Sizi arıyor ve diyor ki “çok para kazandıracak bir sistem var ne dersin görüşelim mi ? ama telefonda olmaz bir kafede oturalım ayrıntılarıyla anlatayım” siz de tamam diyorsunuz ve buluşuyorsunuz. Hal hatır kısımları geçtikten sonra size sistemi anlatmaya başlıyor, mega holding ve ayda binlerce lira kazanabilme fırsatı.

Sistemin aslı şu, size bir site ve artı olarak eğitim setleri adı altında kıytırık gelişim ekipmanları satılıyor ki takribi 2-3 bin lira civarı ve bu sitenin sizin başlangıcınız olduğu söyleniyor. İşin aslına bakarsanız bu sitenin de hiç bir fonksiyonel özelliği yok. Ardından sizin de, sizin gibi başkalarıyla görüşüp bu sitelerden satmanız isteniyor ve sattığınız kişilerden sizi referans gösterdikleri için pay alıyorsunuz. Onlar da başkalarına satarak pay alıyor ve yine size bir miktar referans ücreti geliyor. Buraya kadar bir sorun yok gibi görünüyor, tabii ki ne aldığını bilmeyen insanlar ve kendini inanılmaz derecede hırslı zannedenler için.

Şimdi şuradan başlayayım, teknik detayları bilen biri olarak söylüyorum. Aldığınız site size 2bin lira gibi bir ücret karşılığı satılıyor ve bu sitenin (tasarım kelimesini bu tür osuruktan siteler için kullanmak ağır olur) şekli şemali ilkokul çocuğunun çizdiği 8-10 tane güneş ve yaz olduğu halde bacası tüten ev resminden beter ve daha az yaratıcı. Yani hiç bir şey bilmeyen biri otursa 1 günün sonunda o siteyi yapar, daha iyisini yapar. Bu yüzden sitenin parasını sallayın, ücretsiz servisler daha kaliteli tasarım sağlıyor. Geçelim domain ve barınma alanına. Domain ortalama 20 TL bu tamam. Barınma alanı ise en kralından, sınırsız özelliklere sahip ve kaliteli bir sağlayıcıda yıllık 100 TL. Etti mi 120 TL. Ee ? Hani 2bin lira ?

Bakın emin olun ki hiç bir sistem size başlangıçta aylar içerisinde binlerce lira kazandırabilecek kapasitede değil hele ki bu gibi arkadaşına kazığı sok ondan sonrasıyla o uğraşsın sen keyfine bak sistemlerle. Yapan yok mu ? Var. Ama  onların haysiyetleri hakkında az çok bilgi sahibi olmuşsunuzdur yazı sonrasında.

Yakın bir arkadaşımın da başına geldiği için bunları yazıyorum, Allah’tan o da bana sordu nedir ne değildir diye.

Eğer size bu sistemi ve fırsatı (!) sunan kişinin iyi niyetinden şüpheniz yoksa mutlaka onu da uyarın ve bu bataklıktan çıkmasına yardım edin. Bu sistem size maddi olarak 2bin liradan fazla zarar vermez ama inanan bir insansanız eşiniz dostunuz ya da yakınlarınızın bu gibi kişilere para kaptırmasına engel olabilir ve daha fazla kişinin zarar görmeden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

İşin bir diğer tarafı ise bu satış yapan kişilerin, kendilerine dolandırıcı yaftasının yapıştırıldığını bilmeleri ve ona göre savunma yapmaları. Size bir kaç kanıtta sunabilirler, sakın ama sakın inanmayın. İnanır gibi olmaya başladığınız anda sizi daha da içine çeker kendinizi nerde bulduğunuza şaşırabilirsiniz.

Bu gibi saadet zinciri hesabı yapan mega holding kuruluşlarının kazandırdığı paranın yüzde 99’u ilk insana gider, o oturduğu yerden parasını alırken olan siz ve ilişkilerinize olur. Yok şu kadar referans getirene şurda yaz tatili burda araba şöyle kızlar böyle kızlar.

Daha kesin ve milyonlarca kişinin hayali olan eğitime ayıracağınız 2bin lira sizin için yüzlerce kat daha faydalı olacaktır.

Umarım konu hakkında en azından bir kaç kelime aklınızda kalır da bu gibi zıttırıvızzık kuruluşlara para kaptırmazsınız. Yoksa bu kapan sizi bırakmaz, canınızı yakar.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

2 yorum

  1. Güzel bir paylaşım   •  

    Güzel bir paylaşım

  2. Ali Çömez   •  

    Güzel makale hocam. İnsanların bilinçlenmesi gerekiyor acilen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir