Damar yolu gösteren kızılötesi fener

http://www.youtube.com/watch?v=OlsohMj_IVA

Hayatında daha önce kan aldırmamış kişi sayısı çok az belki de hiç yoktur. Hastaneye giden her insan en az bir biyokimya tahlili için kan vermiştir herhalde. Sağlık kuruluşlarında yapılan en çok işlemlerden birisi diyebilir miyiz ? Diyebiliriz.

Daha önce bir sorunla karşılaşmamış olabilirsiniz, gerek anatomik olarak belirli olan damar yapınız gerekse bu işi yapan deneyimli sağlık personeli sayesinde problem yaşamıyorsunuz. Ama gel gelelim, obez insanlar ya da su kaybına bağlı şoka girmiş kişilerde damar yolu açmak ya da kan almak hayli zor. Eğer ki personel de tecrübeli değilse vay halinize.

Avustralya’lı bilim adamları bir teknik üzerinde çalışmışlar ve ortaya bir ürün çıkarmışlar. Ürünün çalışma prensibi gayet basit.

Kan almak ya da damar yolu açmak için kullanılan damar grubu venlerdir. Yani vücudunuzdaki kullanılmış kanı kalbe taşıyan damarlar. Bu nedenle venlerde bulunan kan hücrelerinde oksijen yoğunluğu düşüktür çünkü doku ve organlara oksijeni vermiş, karbondioksit yoğunluğu artmıştır. Geliştirilen ürün ise oksijeni yoğun olmayan kan hücrelerinin kızılötesi ışık altında yeşil röfle vermesi esasına dayanıyor. Yansıtılan ışın sayesinde cilt altınızda seyreden damarları görebiliyorsunuz. Henüz geliştirilme aşamasında olan aygıt faz çalışmalarını tamamladıktan sonra kullanıma sunulacakmış.

Bir de Türkiye’de üretilen yöntem var, adını tam hatırlamıyorum ama öğretim görevlisi bir hocamız geliştirdikleri çözeltinin vücuda teması anında damar yolu şeklini alması sayesinde işleri kolaylaştıran bir yöntem keşfetmişti. Onu da ilerleyen zamanlarda yazacağım.

Bilim alanında böyle gelişmelerin yaşanması insanı mutlu ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir