Dev “nakliye gemisi” Blue Marlin

Bu zamana kadar dev kamyonlar, iş makinaları, gemiler gördüm ama böylesine bir “nakliye gemisini” ilk defa görüyorum. Hani yük gemisi deyince insanın aklına bildiğin suyun üzerinde yüzen, bilimum bakliyat olmak üzere her türlü zerzevatı taşıyan, nakliye eden araç geliyor aklıma. Ne bileyim işi abartacaklarını.

Mavi Kılıçbalığı (Blue Marlin diyorlar) adını verdikleri bir yarı-gemi yarı-denizaltı şeklinde nakliye gemisi yapmışlar. Ama bu öyle bildiğiniz sair giderleri taşımak için değil. Adamlar bununla gemi, radar, petrol kazı platformu felan taşıyorlar. Mavi kılıçbalığı neden denmiş, bu balıkların üst yarıları mavi renkli, suyun üzerinde kamufle olarak ilerleyebiliyorlar.

Resimlerde ayrıntılı olarak görürsünüz, insanın ağzı açık kalıyor. 30-40 ton değil abi, ölçmenin saçma olduğu ağırlıklarla çalışıyorlar. Megaton mudur nedir bilemiyorum. Gemi yarıya kadar deniz altına batıyor ve taşıyacağı platformun altına geçiyor. Daha sonra suyun üzerine yükselerek tüm ağırlığı üstleniyor ve taşıma işlemini başlatıyor.

Gelin bakalım neler taşıyorlarmış.

Blue Marlin’in tasarımı bu şekilde. Suyun altındaki kısım geminin gövdesi. Taşıma platformu.

1

Mavi Kılıçbalığı, bir diğer deyişle gemi taşıyan bir gemi.

2

Burada iş üzerinde kerata

3

4

Bir de yetmez 8 tane
5

E tabi sadece gemi değil, bunun gibi petrol kuyularını da taşıyor.

6

7

Bu ise SBX-1 (Sea Based X-Band Radar). Yani denize konuşlandırılmış bir radar. Bu radar, Blue Marlin ile görev yapacağı fırtınalı uzak denizlere götürülüyor. Tahmin edersiniz ki, geliştirilmiş olan SBX-1 U.S Savunma Bakanlığı Balistik Füze Savunma Sistemine ait.

8

9

Bunlar da sondaj makinaları.

10

11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir