Eğitici oyunlar

Çocuklar zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirmeye başladılar. Eskiden yüzde doksan dışarda oynayan yaş grubu artık yüzde doksan evden dışarı çıkmayan kesimi oluşturmaya başladı. Tabii bunun farklı haklı sebepleri var, konumuz o değil.

Zamanın gidişatını değiştirmek elimizden gelen bir durum olmadığı için zamana en uygun şekilde ayak uydurmak gerekir. Çocuklar dışarı çıkıp oyun oynayamıyorlarsa zamanlarının bir kısmını bilgisayar başında eğitici oyun oynayarak geçirebilirler. Ancak bu aşamada çok dikkat edilmesi gereken noktalar var. Çocukları bilgisayar başında başıboş bırakmamak ve eğitici oyunlar  oynamaları yönünde kanalize etmek gerekir.

Eğitici oyunlar dediğimiz zaman ne anlıyoruz peki ?

Çocuğun çeşitli gelişim basamaklarına uygun oyunlar oynamasına aracı olmak gerekir. Örneğin 5 yaşındaki bir çocuğun bilişsel kapasitesini geliştirmek ve neden sonuç ilişkisi kurmasında yardımcı olmak adına geliştirilmiş basit 5 yaş oyunları oynatabilirsiniz. Çok komplike olmayan, renk, şekil karşılaştırma ya da puzzle oyunları gibi tek yönde ilerleyen eğitici oyunlar oynaması faydalı olacaktır.

Her yaş grubunun kendine has gelişim özelliği olduğu için 6 yaş oyunları da haliyle farklılık gösterecektir. 1 yıl içerisinde çocuktaki gelişimin farkına vardığınız zaman siz de şaşırabilirsiniz zira 6 yaş çocukları yeni eğitim sistemimizde okula başlıyorlar. Eğitimlerini daha eğlenceli hale getirmek için okuma yazma oyunlarına da yönlendirilebilir olduklarını belirtmekte fayda var. Böylelikle bir süre sonra sıkıcı gelme ihtimali olan okul hayatını eğlenceli hale getirecek ve eğitim hayatında belki de önemli bir atılım yapmasına olanak sağlayacaksınızdır.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir