Ernas tarım

Tarımcılık, ülkemizin önemli gelir kaynaklarından birisidir. Her meslek grubunda olduğu gibi tarım alanında da çeşitli zorluklarla karşılaşılır. Bir çok ailenin gelir kaynağı olduğu gibi ülkenin de en önemli kaynaklarından birisi olması sebebiyle karşılaşılan problemlere profesyonel yaklaşılması ve sonuç olarak da elle tutulur sağlıklı çözümlerin üretilmesi gerekir. Bu yazıda kendisi bir derya olan tarımcılığın bir sorununa ve çözümüne değineceğim.

Tarım kendi içerisinde bir çok alana ayrıldığı gibi her alanın ortak noktalarının olduğunu da söylemek gerekir. Dikim, bakım ve hasat olmak üzere bir süreç olarak incelenmesi gereken tarımcılıkta hasat, yani ürün toplama süreci sıkıntılı geçmekte. İnsan kendi çalışmalarıyla bir yere kadar tolere edebildiği bu zamanı hele ki dönümlerce arazide tamamlamak için bir yardım almadan çalışmalara başlaması hüsranla sonuçlanabilir. O yüzden hasat işlemlerinde profesyonel araçlar kullanan şirketlere yönlenilmesinin hem ürünün sağlığını korumada hem de kendi çıkarlarınızı gözetmede en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum.

Hasat tamamlandı, peki daha sonra ne yapılabilir ? Hasadı yapılan ürüne göre değişiyor bu süreç. Hasat sonrası, arpa, yulaf, buğday gibi tarım ürünlerinin arta kalan kısımlarının bir balya makinesi tarafından sıkıştırılıp daha sonra farklı amaçlar doğrultusunda kullanılması olayına balyalama diyoruz. Peki balyalar nerelerde kullanılabilir ? Genellikle hayvancılıkta yem olarak kullanılabilen balyalar, çeşitli işlemlerden geçirilerek kağıt sanayi dahil bir çok alanda kullanılabiliyorlar. Organik ve ucuz olmaları sebebiyle de tercih ediliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir