Flash oyunlar ve gelişim

Flash oyunlar her ne kadar çocuklara hitap eden bir içerik olarak algılansa da gelişim çağındaki çocuklar için özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gereken araçlardan birisidir.

Küçük yaştaki arkadaşlarımızın karar verme yetenekleri ve iyi/kötü ayrımı için gerekli olan tecrübeleri henüz kazanamamış olmaları sebebiyle çok kolay bir şekilde yönlendirilmeye açık oldukları aşikardır. Bu sebepledir ki zamanlarının çoğunu oyun oynayarak geçiren çocukların oyun seçimlerinde dahi mutlak bir görev üstlenen ebeveynler dikkatli olmalıdırlar. Günümüz için konuşmak gerekirse, bilgisayar çağında oyuncakların yerini video ve flash oyunlar almış bulunmakta. Bunun yanında sadece oynanan oyunlar değil, sitelerin de sağlam bir kontrolden geçirilmesi gerekmekte. Çünkü hak verirsiniz ki para kazanma derdinde olan bir çok site uygunsuz reklamlar yayınlayarak çocuklara kötü örnek olabiliyorlar. Bu yüzden reklam amacını ikinci plana koymuş olan oyun sitelerini öneririm; mert oyun benzeri sitelerde gönül rahatlığıyla erkek ve kız çocuklarınız için oyunlar bulabilirsiniz.

İçerikten sonra bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise oynanan oyunların kategorileri. Erkek ve kız çocuklarının ilgi duyduğu oyunlar farklı olabilirken kendi içlerinde farklı yaş gruplarının da farklı tercihleri olabiliyor. Örneğin, küçük yaştaki çocuklar savaş, macera oyunları gibi kategorileri tercih ederken, orta yaş çocuklar spor oyunlarına ilgi gösterebiliyorlar. Bu da sonuç olarak bir çok oyunu ve kontrol edilmesi zor içerik sınırlarını oluşturuyor.

Bilimsel olarak dahi kanıtlanmış olan, çocukların oynadıkları oyunlar ve bulundukları ortamlardan etkilenmesi ilerde kısmen de olsa psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Ancak iyi bir şekilde düzenlenmiş oyunlar sayesinde çocuklar zihinsel egzersizlerini görsel/işitsel olarak tamamlayarak kontrol edebilme yeteneklerini geliştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir