Google’ın haber sitelerine ait indexleri silmesi

Geç kalınmış bir hamle. Gerçi eski haline gelmesi pek uzun sürmez deniyordu ve öyle de oldu ama Google’ın büyük gazetelere neler yapabileceğini göstermesi takdir edilesi bir hareket.

Konuya uzak olanlar için başlangıçtan bir açıklama yapayım. Haber siteleri, Google’ın News hizmetini kullanarak ilk sayfanın ilk sıralarını dolduruyorlardı. Güncel haberlere hızlı erişim için güzel bir yol, ancak Türk kurnazlığı bu olsa gerek, sayıları belki bini bulan spam haberler ve etiketlerle gazeteler bu sıralamayı diğer sitelerden kapmaya çalışıyorlardı. Hem de hangi kelimelerde biliyor musunuz ? Vizyona son girmiş filmlerin sonuna izle, online izle, hemen izle kelimelerini yapıştırarak. Tabii lig maçları ve diğer yayına sürülmesi anlaşmalar dahilinde olabilecek bir çok yayın hakkıda.

E yasak değil mi peki koskoca gazeteler bunları yapıyorlar. İşte haber diye sundukları yazıların içleri boş olduğu ve sadece kelime kasarak ziyaretçi çekme “aç”lığından dolayı spam kategorisindeler. Düne kadar da Google bu konuda en ufak bir adım atmamıştı, neredeyse 2 yıldır durum böyleyken ve ortamı boş bulan gazeteler de pay almak isteyince arama yaptığınızda ilk sayfa tamamen spam içerikle yüklenmiş görülüyordu. Habere girdiğinizde ise fos.

Fenerbahçe – Galatasaray maçını izle yazdığınızda bile Türkiye’nin en saygın “olduğu düşünülen” yayın gruplarına ait gazetelerde gelin burada izleyin, oo abicim sen gel böyle bir gir siteye göz at beğenmezsen çıkarsın edasıyla içi boş haberler yayınlandı. İnternet kullanıcısı bunu da gördü yani.

Neyse, dün şırrank diye bir tokat attı Google bunlara. Tüm indexleri sildi. Öyle ki gazete isimlerini yazdığınızda başka bir haber sitesinin o gazeteye ait ilan sayfası çıkıyordu. Ziyaretçi sayıları arama motorlarından yüzde 60’ı bulan gazeteler 1 günlük sağlam bir düşüş yaşadılar. Öyle ki burj khalifadan paraşütsüz atlamaya benzer. Ama tam yere düşecekken, Google indexleri geri getirdi ve kurtardı. Daha doğrusu arada yüksek trafikli telefon görüşmelerinin yapıldığına da neredeyse eminim. Sadece ben değil herkes bu konuda hemfikir.

Sadece 1 ay, Google bu işlemi devam ettirse ya da çıkarın kağıtları sözlü yapacağım süksesiyle korkutsa haber siteleri bu tarz yanlış hareketlerden kaçınırlar. Sen Türkiye’nin belki de en çok okunan gazetesisin, ne diye spam içerik kasıyorsun bilader ? Bak böyle yerin dibine sokarlar seni. Dayak yedikten sonra isterse özür dilensin, ne olacak ?

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir