Ice bucket challenge nedir, düşüncelerim

Son günlerde ALS hastaları için bir bağış söz konusu. İnsanların bağış toplama adına yaptıklarını görmek sevindirici, ama gel gelelim #icebucketchallenge “hashtag” ını kullanmak için bile artık bu seriye katılan var.

Olayı kısaca özetleyelim, geçtiğimiz ay sanırsam bir kaç arkadaş toplanıp ALS hastaları için bir bağış kampanyası başlatıyor (başlatanlardan biri 1 hafta önce dalış sırasında hayatını kaybetmiş, üzüldüm açıkçası, toprağı bol olsun). Kampanya, ya başından aşağı bir kova buzlu su dökeceksin ya da $100 bağışlayacaksın. Daha sonra da işte bir kaç arkadaşına meydan okuyorsun. Böyle böyle yayılıyor.

Bu kampanya o kadar hızlı yayıldı ki, Mark Zuckerberg’den başlayıp neredeyse bizim mahalle bakkalına kadar gelecek. Yanlış anlaşılmasın, bu hakikaten taktidire şayan bir durum. Tüm insanlar tarafından duyulması sağlandı, özellikle de ünlüler tarafından. Ama artık cılkı çıkmaya başladı. Adı günlerdir medyada olmayanlar bile artık kampanyayı kullanarak bir birine pas atmaya başladı. Kampanyayı bile doğru düzgün kullanmıyorlar. Zaten neredeyse herkes tarafından bilinen bir hareket oldu bu, tamam ilk 1 ay duyurmak için yapıldı ünlüler tarafından. Bunca kişiden sonra artık toplumsal bilincin uyanmış olması gerekmez mi yahu ?

Yani artık diyorum ki insanlar farkına vardılar olayın. ALS hastaları var. Yardıma muhtaçlar. Bunun üzerinden reklam yapmayı bırakın, yardımlarınız konuşsun. En azından bundan sonra “bir elin verdiğini diğer el görmesin”.

Sizden ricam, ALS hakkında bilgi edinmeniz. Genel oranda 1/100.000 ‘de görülüyor. Hocamın bir sözünü hatırlatmak istiyorum, “hastalık isterse trilyonda 1 görülsün, hasta olan kişi için oran yüzde yüzdür” Hastalığın henüz bir tedavisi yok, ama iyi bir bakımla hastalar hayatlarına devam edebiliyorlar. Yaşamak herkesin hakkı. Lütfen, tekrar ediyorum, artık bunun üzerinden reklam yapmayı bırakın.

Cem Yılmaz’da herhalde bıkmış olacak ki, yayınladığı videoda gönderme yapmış. Umarım anladığım şekildedir 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir