İnme nedir?

İnme, beyin hastalıkları alanında beyne giden bazı damarların ani bir şekilde tıkanmasına verilen isimdir. Bu hastalık ani bir gelişme ile meydana geldiğinden, ölüm vakalarına neden olan bir hastalık türü olarak kabul ediliyor. Dünya genelinde kalp ve kanser hastalıklarından sonra en tehlikeli hastalık olarak kabul edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da, bir dakikada ortalama bir kişi inme geçirebiliyor ve bu sonuçlar bir araya getirildiğinde 3 dakikada bir kişinin ölümüne sebep olduğu gözlemlenmektedir.

İşin asıl boyutuna gelindiğinde ise inme nedenleri gün içerisinde en çok kullanılan sigaradan kaynaklandığı görülüyor. Bununla birlikte hipertansiyon, şeker hastalığı gibi şikâyetleri olanların da bu durumdan etkilendiklerini gözlemlemek mümkün olabiliyor. İnme belirtileri konusunda da uyarıda bulunan uzmanlar genel olarak bazı belirtilerin kendini daha çok gösterdiklerini kaydediyorlar. Özellikle vücudun belli bir bölümünde ani zayıflık hissinin kendini göstermesi, tek gözün ya da iki gözün birden körleşmesi, konuşma ve anlamada zorlanmalar, nedeni bilinmeyen baş dönmesi ve baş ağrısı.

İnme (felç) durumlarının hepsinde ölüm vakalarının gerçekleştiği söylenemez. Ancak genel olarak erken müdahalenin yapılmaması, ölüm vakalarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle belirtilen şikâyetlere sahip olan kişilerin bir an önce tedavi görmeleri gerekiyor. İnme (felç)’den korunmanın yöntemlerine de değinen uzmanlar, özellikle sigara kullanımından uzak durulması gerektiğini altını çiziyorlar. Bununla birlikte aşırı kilodan da kaçınılması gerektiğini vurguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir