ISO 14001’in etkileri nelerdir?

ISO 14001’in etkileri nelerdir?

Çevre Yönetimi Sistemi (ÇYS) ISO 14001, üreticinin imalata başladığı günden tüketiciye giden son aşamasına kadar çevre yönetimine ve çevre korumasına dikkat etmesi gereken koşullardır. Bu koşullar sayesinde üretilen bir ürünün çevreye olan zararı ve faydası ayrıştırılarak, sağlıklı koşullar altında da tüketim yapılması sağlanır. Dünya genelinde kabul gören bu standart, çevresel yönetimi sistematik bir şekilde takip edilmesidir.

 

İşin standardı ISO 14000 serisi ISO Standard Geliştirme Komitesi TC207 tarafından çevre yönetimi ve korunması adına konulan kanunlar çerçevesinde geliştirilmektedir. Kuruluşlarla ilgili tasarlanan bu taslak, tüm çevre ile ilgili konuları kapsamaktadır. Özellikle çevrenin durumu ve özellikleri incelenerek bu standartlar uygulanır. ISO 14001 belgesine sahip olmak için çalışılan alan, üretilen mal ve diğer çevre koşullarını yakından ilgilendirecek konuların kanunlar çerçevesinden geçmesi gerekmektedir.

 

Aslında buradaki asıl amacın, doğal kaynakları koruma ve daha az tüketilmesine yönelik olduğunu söylemek gerekiyor. Bilindiği üzere bir üretim yapılırken, ya da bir iş yapılırken mutlak surette, hava, su ve toprak bir şekilde bu çalışmalardan etkilenmektedir. ISO 14001 belgesinin amacı ise bu zararları minimum seviyeye düşürmektir.

 

ISO 9000 kalite standardı ile üretilen ürünlerin ya da yapılan işlerin, bir üst kademesi olarak da tabir edilebilecek konularından olan ISO 14001, Çevre Yönetimi Sistemi olarak, doğaya can verme amacıyla kurulan bir sistem olup, tüm dünyada kabul görülen şartlara sahiptir. Belgeye sahip olanların, tüketiciye, doğaya ve çevreye daha fazla katkı sağladıklarını kabul etmek gerekiyor. Bu nedenle üreticilerden istenen bir şart olarak da tüm dünya üzerinde kabul edilmektedir.

 

Fabrika üretimleri, inşaat şantiyeleri, gıda ve tarım üzerine üretim yapanlar, petrol işletmecileri ve kısaca doğa ile temas halinde olan tüm alanlara getirilen ISO 14001 belge şartı ile daha temiz bir çevre ve çevreye daha duyarlı sonuçların gelmesi de sağlanabilmektedir. Çevre, çevre boyutu, sürekli gelişme, çevre politikası gibi terimlere sahip olan bu standarda uyulduğunda çevreye olan katkının çok daha fazlalaştığını söylemek mümkündür.

http://www.asbcert.com.tr/iso14001belgelendirme.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir