ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 Belgesi

Kalite standartların da hepimizin bir çok kez duyduğu bir terim bulunmaktadır. Bu terim ISO 9001 kalite standart belgesidir. Bir çok şirkette görebileceğiniz bir belge olmakla birlikte müşteri memnuniyetini bir hayli yükselten ve müşteriyi şirkete güvendirmeyi kolaylaştıran bir belgedir.Bu belgeye sahip 720 şirket bulunmaktadır ülkemizde. Şirketler tarafından oldukça rağbet gösterilen bir standart belgesidir. Peki neden ISO 9001 ?

Bir şirket kurulacağı zaman kalite anlayışını belirlemek zorundadır. Verimin, karın,pazara aktif girişin ve yazının devamında bahsedeceğim yararları için bu belgeye sahip olmak zorundadırlar. ISO 9001’in bir yönetim modeli olduğundan da bahsedebiliriz. ISO 9001’in faydalarını incelediğimiz zaman daha iyi görebileceksiniz bu modeli. Bu kalite standart belgesinin iç ve dış yararları ülkemizde ki 720 şirketin üzerinde yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

İç yararları içerisinde en dikkat çekeni ise şüphesiz yönetim kalitesini artırmaya yönelik olanlardır. Yani yönetimin şirket üzerinde ki etkinliği daha sistematik çalışması gibi etkenleri bu belge sayesinde yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir şirketin cost anlayışı yani maliyet anlayışı içinde bu belge iyi bir yön çizmektedir. Dış yarar olarak ise müşteriler üzerinden konuşabiliriz.

Yazı başında belirttiğim gibi müşteri güvenini artırır, müşteriyi şirkete çeker, müşteri odaklı işleyişi benimsetir.

Bir de ISO 9001 için kalite terimlerinden kısaca bahsedelim. Kalite hedeflerinin belirli ölçütleri sağlaması gerekir. Daha doğrusu belirli niteliklere sahip olmalıdır. Yani şöyle ki bir kalite hedefi ölçülebilir, ulaşılabilir,gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır. Kalite terimleri içerisinde ise şunları sayabiliriz.

  • Kalite Planlaması
  • Kalite Kontrol
  • Doğrulama
  • İyileştirme
  • Ar-GE
  • Objektiflik

Gibi terimler, kalite terimleridir. ISO 9001 belgesi aynı zamanda şirketlerde oluşan problemlerin çözümünde de oldukça iyi bir rehberdir. Çünkü ISO 9001 belgesine sahip olan her şirket, her işini tamamen yapıyor diyemeyiz. Ama ISO 9001 kalite yönerge belgesi bu problemlerin çözümünde oldukça etkilidir.

ISO 9001 belgesi 9000 serisinin en önemli ve en çok kullanılan belgesidir.9002,9003,9004 gibi serilerin de belgesi bulunmaktadır. En çok rağbet gören ise ISO 9001’dir, o yüzden kesinlikle sahip olunmalı ve iyi anlanmalıdır.

http://www.asbcert.com.tr/iso9001belgelendirme.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir