Kara Kulak(Caracal)

Kedigillerden olan bu hayvanı daha önce canlı olarak görmüş müydünüz? Geniş bir alana yayılım göstermiş bir hayvan, Afrika’nın güneyi ekvator hat üzeri ve Afrika’nın kuzey doğusuyla birlikte, Arap yarım adasında ve batı Hindistan’ı kapsayan bir alanda yaşam sürdürmekte. En azından bizim türümüz tarafından soyu tehlikeye girmeden önce öyleydi. Hatta ilginç bir bilgi vereyim Ülkemizde de Akdeniz bölgesi onun yaşam alanlarının bir bölümünü oluşturmaktaydı.

Doğa koşullarında çok ender olarak karşılaşabilirsiniz. Dikkatli olun diye demiyorum. Onların da bizim cennet vatanımızda yaşadığını bilin istiyorum. Kaçak avcılarımız sağ olsun (!) onları neredeyse hayalet kediye dönüştürdüler. Görünüş bakımından vaşağa benziyor genelde kürk için ve sıra dışı kulak biçimi için avlanmışlar, tilki olduğunu düşünüp de vuranlar da olmazsa olmaz. Neyse ki hayvanat bahçelerimizde koruma altında olanlarda var. Onlar şanslı olanlar tabi ki ne bakımdan şanslılar bu tartışılır. Düşünsenize yaşam alanı 55 km² bir hayvanı bir kaç metre karelik bir alana koyuyorsunuz. Bunun adına da koruma altında olmak deniyor. İnsan tarafından nesli tehlikeye sokulan ender hayvanlar yine insan tarafından koruma altına alınıyor gerçek bir ironi.

Merkezinde bizim olduğumuzu düşündüğümüz bir hayat yaşıyoruz. Ne yazık ki yanlış düşünüyoruz. Çevremizdeki kıymetli canlıları fark edemiyoruz. Sorun olan kısım aynı şeyleri insanların kendi aralarında da yapması. Bu da bir dip not olarak dursun kenarda.

İlerleyen yazılarımda bölgemizde bulunan ender türlerden ve onları nasıl öldürdüğümüzden de bahsederim sevgili okurlar. O zamana kadar sağlıcakla kalın ve doğayı es geçmeden yaşayın, değişim bireysel farkındalıklarla başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir