Kim Kimdir Merak mı Ediyordunuz? NeBilgi.com’dan Dev Biyografi Arşivi

Günümüzde gençler, sosyal hayat bakımından kuşatılmış bir halde, güvensiz, pasif çevrelerde kişilik geliştirmeye çalışıyorlar. Maddi  olarak hangi imkanlara sahip olurlarsa olsunlar, nasıl rahat yaşarlarsa yaşasınlar sosyal açıdan yetersiz kalıyorlar. Gerek televizyon gerek internet yoluyla ulaştıkları verilerin büyük çoğunluğu kişisel gelişimlerine katkı sağlayıcı nitelikte değil. Büyük bir popüler kültür kirliliği ve kıskacında hayatı adeta kapalı kapılar ardında yaşıyorlar. Onlara bazen bir ses, bazen bir nefes olmak, hayatlarına pencere açmak, yaşama dair farklı bir bakış açısı sunmak  gerekiyor.

Bunun çok çeşitli yolları var. Fakat en etkili yollardan birinin onlara örnekler sunmak olduğunu düşünüyorum. Ki ilk gençlik zamanları çoğu kez bir ‘idol’ arayışı ile geçiyor ve  çevrelerinde örnek şahsiyetler bulamadıklarında yanlış bir takım kişi ya da davranışları yol gösterici diye seçiyorlar. Başarılı insanlara ve örnek hayatlara dair kaynakların, örnek davranış ya da kişilerin dar bir çevrede oldukça sınırlı olduğu günümüzde bu dünyada  izler bırakmış, örnek şahsiyetlerle gençleri tanıştırmak gerekiyor.
Bu konuda hiç unutamadığım deneyimimi yaşadığım zamanlar neyse ki internetin zaman zaman boğucu nitelik kazanan bilgi dünyasında güvenilir ve nadir sitelerden olan nebilgi.com’u tanıyordum. Sınıflarına girdiğim ve ilköğretimden sorunlu davranışlarla gelmiş, kafaları kazanamadığı okullara, yitip giden hayatlarına takılıp kalmış, motive güçlüğü çeken  bir sınıfın rehber öğretmeniydim. Derken sitede yer alan ‘kimdir?’ kategorisinde önemli şahsiyetlerin yaşamlarına dair net ve anlaşılır makaleler ilgimi çekti. Öğrencilerimle paylaşabileceğimi düşündüm çünkü dokümanlar onların dikkat sürelerini kısaltacak zorluktan uzak, basit cümlelerle konuyu sürükleyici hale getirmiş özellikteydi.

Sitenin kimdir’ kategorisi, haftada bir kez sınıfımın boş saatlerinde yaptığımız etkinliğimizin ana malzemelerini sağlamaya başladı. Artık başka bir bilgi kaynağına gereksinim duymuyordum, gerçekten şahsiyetlere dair anlatılar yeterli oluyordu. Aldığım çıktıları sınıfça okuyor, bazı hayatların büyüsüne kapılırken, bazı yaşamları daha da merak ediyorduk. Bir süre sonra öğrencilerimin ellerinde bu etkinlikler yoluyla sınıfça hayatlarını okuduğumuz kişilerin kitaplarını görmeye başladım. Hatta bazen bu şahsiyetler hakkında  öğrendikleri değişik bilgileri paylaşıyorlardı.  İyi yoldaydık. Hem öğreniyor, hem adlarını duyduğumuz ama haklarında fazla bir şey bilmediğimiz şahsiyetlerin başarılı yaşamlarına tanık oluyor ve bu sayede motive oluyorduk.
Doğrusu sitenin ‘kimdir’ arşivi, yeterli ve net bilgi kaynağı olarak oldukça işime  yaramıştı. Bu uygulama onları daha meraklı ve araştırmacı yapmıştı. Sanırım bu durumu Abduhak Hamit Tarhan’ın hayatında fazlasıyla yaşamıştık. Şairin şiirleri dışında tyatro eserleri  olduğunu da öğrenen öğrencilerimin  bu oyuna uygun olmayan ama okumak için yazılmış olan eserlerin peşine düşmesi beni bir hayli eğlendirmişti.
Başarılı insanların hayatlarına oldum olası özel bir ilgi duyuyordum. Bu özel ilgi, öğrencilerimin ‘başarı öyküleri’ne olan ilgilerini keşfettiğimde daha da arttı. Neyse ki nebilgi sunduğu geniş ve verimli arşiv ile yardımıma koşuyor.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir