Köpekler, sahiplerini gerçekten kurtarıyor mu ?

Medyada bir çok kez karşılaşmıştım “köpek, sahibinin hayatını kurtardı”, “kalp krizi geçiren sahibini kurtaran köpek” haberleriyle. Açıkçası bir araştırma felan da yapmadım bu konunun gerçekliği hakkında. Biliyoruz ki medya (global medya zaafı herhalde bu) olayları abartmadan edemiyor.

Bugün rastladığım bir yazıda bu konu hakkında açıklama yapılmış. Makale ingilizce ama elimden geldiğince çevirmeye çalıştım.

“Hepimiz köpeklerin, sahiplerinin hayatlarını kurtaran hayvanlar olarak isimlendirildiğini duymuşuzdur. Ancak bu konunun gerçekliği hakkında neler söyleyebiliriz ? Ontario Üniversitesinin yaptığı bir çalışmaya göre maalesef bu görüş doğru değil. Yani köpekler sahiplerinin hayatlarını kurtaracak kadar zeki hayvanlar değiller hatta daha da kötüsü olay anında oralı bile olmuyorlar.

Araştırmada 12 farklı köpek kullanılıyor. Sahipleri tarafından sadece bir yabancı ve gizli bir kameranın olduğu, önceden belirlenmiş alana götürülen köpeklerle deney başlıyor. Sahipler, kalp krizi geçirmiş rolü yaparak yere yığılıyorlar ve o esnada köpeklerin tepkileri takip ediliyor.

Peki sonra ne oluyor biliyor musunuz ? Köpekler sahiplerinin içinde oldukları durumdan hiç bir yorum çıkaramıyor ve öyle ki bazıları ortamdan sıvışmaya bile çalışıyor. Yere yığılmış şekilde yatan sahiplerini bir kaç kez dürttükten sonra cevap alamayanlar ise ortalıkta dolanmaya başlıyorlar. Hatta kaniş cinsi bir köpek etrafta bulunan yabancının üstüne zıplayıp oyun oynuyor.”

İşte makale bu şekilde. Sakın ha sakın köpeklere güvenip de kalp krizi felan geçirmeye çalışmayın ((:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir