Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

İhtiyacınız gereği, bankalardan ödünç olarak almış olduğunuz kredi ürünleri ile ilgili olarak bankaların dikkat ettiği hususların başında krediyi talep eden kişinin geçmiş bilgileridir. Hemen hemen her bankanın kredi talebinde bulunan kişiden istemiş olduğu evrakların yanı sıra, ayrıca bankaların müşterileri üzerinde araştırma yaptıkları noktalar bulunmaktadır. Bu hususların başında ise müşteri kredi notu gelmektedir. Bu konularda bilgi veren Türkiye kredi sitesini takip ederek daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz. Kredi notu, bankaların müşterilerine kredi verip vermemesi noktasında karar vermek için kullanmış olduğu bir kriterdir.

Kredi notunun kriterleri arasında özellikle, müşterinin geçmişte almış olduğu krediler ile ilgili hareketleri, ödemelerini zamanında yapıp yapmadığı ve ayrıca varsa kredi kartlarının kullanımı ile ilgili hareketlerin takibinin yapılarak banka müşterilerine verilen nottur. Kredi notu, müşterinin ödeme hassasiyetine göre 400 ile 900 arasında bir puanlamaya tabidir. Kredi notunun ortalama puanı olarak 675 sayısı kullanılır. Kredi notunun verildiği ve tutulduğu kurum ise Kredi Kayıt Bürosudur. Bu büro, bankalara yardımcı olması adına kredi talebinde bulunan müşteri hakkında bilgi sunmaktadır.

Kredi notunu belirleyen hususlara bakılacak olunursa, ilk başta kredi kartınızı düzenli olarak ödeyip ödemediğiniz, bankalarda ne kadar hesabınızın ve kredinizin bulunduğu, varsa gecikmiş ödemeleriniz, kullanmış iseniz karşılıksız çekleriniz ve batık olan kredileriniz, kredi kullanacağınız banka ile ne kadar çalıştığınız ve varsa birçok bankadaki toplam borcunuz gibi kriterler sizin var olan kredi notunu belirlemede kullanılan hususlar arasında yer alır.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir