Mandıra Filozofu Vizyonda

2013 yılının sanırım en iyi yerli filmlerinden biri Mandıra Filozofudur. Hem konusu ile hem de çekildiği yerin güzelliği ile adeta izleyenleri büyüledi Mandıra Filozofu. Mandıra Filozofu izlememiş olanlar için konusunu özetlemek istiyorum.

Mustafa Ali Muğla’ nın Çökertme köyünde yaşamakta olan bir adamdır. Felsefe bölümünü bitirmiş ancak çalışmaya ve sistemin zorladığı her türlü şeye karşı olduğu için başkasına bağımlı olacağı her hangi bir işte çalışmamakta, sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayacak işlerini yapmaktadır.

Mandıra Filozofu izle filminde Mustafa Ali deniz kenarın, muhteşem bir doğanın içinde, küçük bir barakada yaşar. Afrodit adında bir ineği, tavukları ve muhteşem bir sebze tarlası vardır. O tüm gününü bunlarla ve küçük kayığı ile geçirir. Eğer insan karnını doyurmak için çalışmak zorunda ise o zaten kimsenin emrine girmek zorunda kalmadan, en doğal yöntemlerle karnını doyurmaktadır. Mandıra Filozofu izle filmindeki diğer karakterler Mustafa Ali ye biraz kaçık gözüyle bakarlar. Çünkü hepsi için dünya malı ve genel düzene uymak çok önemlidir ancak kimse onu yeterince anlamaya çalışmamaktadır.

Bir gün köye bir tekne yanaşır. İçinde oldukça zengin olan full film izle Cavit bey ve ailesi vardır. Amaçları bu eşsiz bir doğaya sahip olan bakir toprakları satın almak ve buraya bir otel dikmektir. Bunun karşılığında köylülere çok büyük paralar vermeyi teklif eder. Elbette köyün geri kalanı deniz kenarındaki arazileri satmaya razı olur ancak Mustafa Ali kesinlikle buna yanaşmaz. Çünkü onun hayatında paranın da, dünyevi herhangi bir birikimin de hiçbir önemi ve değeri yoktur. Dünya malı geçici ve insanı oyalamak için oluşturulmuş bir düzenin parçasıdır. Mustafa Ali’ yi topraklarını satmaya ikna edemeyen Cavit Bey Mandıra Filozofu izle filminde her türlü dili döker. Ancak o Mustafa Ali yi ikna etmek için bir şeyler anlatırken Mustafa Ali onu yaşadığı hayatın anlamsızlığı konusunda ikna eder. Hem de hiçbir şekilde ikna etmeye çalışmadan. Çok fazla parası olduğu halde yılda 1 hafta tatili bile zor yapacak bir düzenin gerçek amacını Cavit Bey e gösterir. Mandıra Filozofu izle filminin sonunda Cavit bey de Mustafa Ali gibi bir baraka yaparak tüm varlığını geride bırakır ve bu topraklara yerleşir.

Siber film izle

Filmin Türü: 2013 Filmleri, Komedi Filmleri, Siber Tavsiye Filmleri

Yapım: 2013

IMDB Puanı: 6.8

Oyuncular: Ayda Aksel, Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir