Mutfağınızdaki Plastiklerden Kurtulun!

Mutfağımızda yer alan besinlerin tazeliklerini yitirmemeleri ve tatlarını uzun süre korumaları için saklama kabı gibi ürünlerden faydalanmanız gerekiyor. Her ne kadar ürünleri sağlıklı bir şekilde buzdolabının da saklayabileceği düşünülse de, esasında bunun son derece yanlış bir yol olduğunu soyleyebilirim. Çünkü buzdolabında herhangi bir saklama kabı kullanılmadan koyulan besinler, zamanla zararlı bakterilerin üretilmesine ve bu sayede hem kendisinin, hem de buzdolabındaki diğer besinlerin normalden daha hızlı bozulmasına neden olmaktadır. İşte bunun gibi tatsız durumlarla karşılaşmamak ve besinlerin ilk günkü tazeliğini daha uzun süre koruyabilmek adına sakla kabı çeşitlerinden faydalanmak gerekiyor.

Sağlıklı beslenme için doğru gıdaları yemek kadar, onları mutfakta nasıl sakladığımızın da bir önemi vardır. Bu nedenle kullanılan saklama kaplarının da içeriğine dikkat etmek gerekiyor. Maalesef evlerimizde de daha pratik olmaları nedeniyle plastik saklama kabı modellerinin daha fazla tercih edildiğini görebiliyoruz. Oysa ki değişik renk ve desenleriyle mutfağımıza renk getirdiğini düşünerek aldığımız plastik saklama kaplarının sağlık açısından birçok zararı var. Plastik saklama kaplarının uzun kullanıma uygun olmaması ve ısıya dayanamayarak kısa sürede yapısının bozulması gibi nedenlerden dolayı mutfak için uygun olmaması bir yana, ben asıl sorunun plastiğin içerisinde bulunan kanserojen maddeler olduğunu düşünüyorum. Çünkü kısa süreli kullanımdan kaynaklanan maddi kayıplardan çok daha kötü sonuçlara yol açan bu durum, insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle plastik ürünleri kullanmak zorunda kaldığımız durumlarda, kaliteli ve gerekli sağlık denetimlerinden geçtiğine emin olduğumuz ürünleri kullanmakta ısrarcı olmalıyız. Aşındıkça içerisinde mikropların üremesinin kolaylaştığı plastik kapların yerine cam sakla kabı kullanmayı deneyerek sağlığımızı tehdit eden mikrolardan korunabiliriz. Çünkü cam saklama kapları hem daha sağlıklıdır, hem de uzun süreli kullanıma uygundur. İçeriğinde mikrop üretici herhangi bir madde yoktur.

Sağlıklı beslenmenin önce kendi mutfağımızda başladığı günümüzde, sizler de yiyeceklerinizi sakladığınız kapların içeriğine dikkat ederek bir adım atabilirsiniz. Unutmayın ki mutfağınızdaki plastiklerden kurtularak geleceğinize ciddi bir yatırım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir