Ramazanın hikmetinden herhalde

Antalya’da oruç tutmak bir başka oluyor. Hele bir de aylardan temmuz ise. Mübarek 1 temmuzda başladı, sonuna kadar bizimle. Ramazan yaza denk geldi geleli memlekette tutuyordum orucu ama bu sefer evde geçireyim dedim. İlk günkü orucuma kadar korkuyordum, ama o güne kadar insanın beynini kafatasının içinde haşlayan sıcaklar ve üstüne üstlük yüzde 75-80 e varan nemli hava birden yok oldu sanki. İlk günkü rüzgarlı ve insanı ferahlatan hava ramazanın insana ferahlık getireceğinin habercisiydi sanki.

Bugüne kadar mevsim normallerinin altında geçtiğini söyleyebilirim. Geçen yılki hesaba göre henüz başlamamış olacaktı ki temmuz ayında Antalya’da bu havayı bulunca insan dua ediyor. Öyle bir hava ki ne oruç tutanı zorluyor ne tutmayanı üşütüyor.

Çok şükür bir sağlık sorunu olmazsa bu ramazanı da tastamam sonuna erdirmek nasip etsin Allah.

Bu arada, iftar ve sahurda aman yemeği fazla kaçırmayın. İftarda sakın ama sakın, bakın şiddetle söylüyorum hemen suyun, çorbanın ardına sigara içmeyin. Normal vakitlerde de içmeseniz keşke ama bu süreçte içilen bir dal sigara bile ani kalp krizi ve ölümlere yol açabilir. İşin mekanizmasını anlatmak gerekir mi bilmiyorum ama kısaca değineyim. Sigara, damarlar üzerinde vazokonstriktör etkiye sahip. Yani damarlarınızı büzüyor ve kan akımını azaltıyor. Bu aşamada içeceğiniz sigara, kalbin beslenmesini sağlayan koroner arterler üzerinde yüksek derecede etki yaparak kalp beslenmesini bozuyor ve ani ölümlere neden oluyor. Ayrıca içilen sigara kan dolaşımını etkileyerek hipotansiyon / hipertansiyon gibi bozukluklara yol açıyor ve sağlığınızı alt üst ediyor.

İftarda yenen ağır yemekler sonrası da yine sindirim sisteminizde çeşitli bozulmalar olabilir. Kendim adıma konuşayım, iftarda su haricinde pek acıktığımı zannetmiyorum. Bir tas çorba beni doyurmaya yetiyor. Ayrıca orucu açarkende soğuk suyu çok içmeyin, midenizin ani kasılmasına ve akabinde ağrılara neden olabilirsiniz.

Sahurda protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Sahura kadar varsa kuruyemiş, meyve, çay tüketebilirsiniz. Sahurda da yine yumurta, peynir, süt gibi protein besinleri tüketebilirsiniz. Protein içerikli besinlerin bağırsağa geçiş süresi uzun olduğu için sizi daha uzun süre tok tutacaktır.

Son olarak, su tüketimine mutlaka dikkat edin ve iftar-sahur arasında en az 2-3 litre ılık su tüketin. Soğuk su daha da susamanıza neden olur.

Benden bu kadar.

Tüm bereketiyle bu ramazanı da yaşamak nasip olur inşallah.

Hayırlı ramazanlar.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir