Saç dökülmesinin çözümleri

Her insanın kendi içerisinde çözmeye çalıştığı bir takım problemleri vardır. Bu problemlerin en önemli özellikleri de kişinin kendi iç yaşantısıyla alakalı ve genellikle psikolojik buhranların rol oynadığı zeminde gelişen yapılara sahip olmalarıdır.

Çeşitli stres faktörlerinin de insan biyolojisi üzerinde bir yere kadar olumlu olduğunu biliyoruz ancak uzun vadede farklı farklı sorunlara yol açtığı aşikardır. Örneğin saç dökülmeleri. Öncelikle saç dökülmelerini sebepsel kategorilere ayırarak nasıl yaklaşılması gerektiğinden bahsedelim.

Saç dökülmeleri, tıp dilinde alopesi dediğimiz olay farklı etiyolojik sebepler dahilinde ortaya çıkmaktadır. Ancak iki temel branşa ayıracaksak, bunlar genetik ve çevresel faktörlerdir. Yani saç dökülmesi multifaktöryel gelişim gösteren bir “sorundur”. Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde bir çok problemde olduğu gibi ırsi saç dökülmesine çare de arayış içerisindedir. Henüz tam anlamda çözülmemiş olsa da çeşitli ilaçları kullanarak saç dökülmelerinin önüne geçilebilmekte.

İlaç adı vermeden önce çok çok mühim bir konuda uyarı yapmak istiyorum. Hiç bir ilacı doktorlarınıza danışmadan kullanmayınız. Çünkü en hafife alınan ve göz ardı edilen durumlardan birisi allerji hikayesidir. Eğer kullanacağınız ürüne bilmediğiniz bir allerjiniz varsa istemediğiniz durumlara sebep olabilir bu ilaçlar.

Benim zamanında kullandığım ilaç olan minoxidil i tavsiye edebilirim. Düzenli kullandığınız vakit saç dökülmelerini gözle görünür oranda azaltıyor ve kendinize olan güveninizin tekrar yerine gelmesini sağlıyor. Uyarı da yapmak istiyorum bu aşamada. İlaçların etkilerini göstermeleri için en az 1-2 ay düzenli kullanmanızı tavsiye ederim.

http://www.minoxidilturkiye.com

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir