Sene olmuş 2014, Windows olmuş 9 biz hala nerdeyiz

Microsoft Windows 8 ve Windows 8.1 ‘in geçmişleri çok değil. Windows 8.1 piyasaya sürüleli daha 10 ay oldu ama Microsoft cephesinden Windows 9 haberleri gelmeye devam ediyor. Ucuz yükseltme paketleri olmasaydı çok sövgüyü hakedeceklerdi ama umarım Windows 9 için de, Windows 8 için yapılmış olan 30 liralık kampanyadan yapılır.

Windows 7 sahibiydim, radikal değişikliklerden ötürü 8’e geçmek biraz tedirgin ediyordu. Fiyatı da pahalıydı zaten, beni Windows 8’e sürükleyecek pek bir şey göremiyordum ki kampanya haberini duydum ve Windows 8’i 30 liraya almıştım. Yoksa her sene çıkan oyunlar gibi iki yılda bir işletim sistemi çıkması saçma sapan bir olaydır. Derse ki tüm güncelleştirmeleri yayınladık, bir şeyler ortada kaldı tamamlanmıyor, tamam o zaman yenisi çıksın. Windows 8 çıkalı 2 yıl bitmemiş, şimdi de söylenenlere göre Windows 9’un 30 Eylül’de tanıtılacak.

Hakikaten tüketime zorlayan üreticiler yüzünden insanlar zor durumda kalıyor. Zor durumda evet, çünkü güvenliği had safhada tutmak isteyen milyonlarca insan var, siz üretici olarak eski sistemlerden elinizi çekerseniz tüketiciyi “yeni ve güvenli” olarak tanıttığınız ürünü almaya zorlamış olursunuz.

Üreticilerin mükemmeli aradıklarından şüpheliyim. Hem de bu şüphem gayet güçlü sebeplere dayanıyor. Fazla araştırmaya gerek yok, burda emperyalizmden felan da konuşmayacağım ama insanla dalga geçer gibi teknoloji yenilemesi yaşıyoruz. Geliştirmesi değil, geliştirmeler bilmem kaç yıl sonra insanla buluşuyor. Bir icat sahibi de zaten onun trilyon tane sürümünü çıkarıp baştan sona kadar sömürüyor. Yok home, yok starter, yok professional, yok ultimate, yok cart yok curt.

Neyse ki bilgisayardaki güvenliğe had safhalarda mecbur olmayan biriyim de, kampanyaları bekleyip uygun olan fiyata gerekli yazılımları edinebiliyorum.

Siz de bir düşünün bunu.

Arkadaş yazıya neyle başladım nerde bitirdim ben.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir