Sıra geldi Osmanlı’ya

Fragman bu, yayınlıyorum.

Hollywood, amerikanın destansı (!) hikayeleri bittikten sonra konu kalmayınca artık kafalarına göre tarih değiştirip film yapmaya başladı herhalde. 300 filmlerinde Perslere yapılanlardan sonra geldi sıra Osmanlı’ya.

Geçen hafta fragmanı yayınlanan Dracula Untold’u yeni gördüm. Hani az çok tarih bilgisine de sahibim ve bu bilgilerin kesinliği konusunda herkes hemfikir. Filmin adı ve afişini görünce dedim herhalde bize giydiriyorlar. Ama fragmanı izledikten sonra bu kadar da olmaz dedim. Da Vinci’s Demons dizisinden sonra Osmanlı tarihine bir atılım var gibi. Öyle ki III.Vlad nam-ı diğer kazıklı voyvodayı öyle bir anlatmışlarki tüm Osmanlı ordusu elemanın tek yumruğuyla tarumar oluyor. Tabi filmin sonu hakkında bir bilgimiz yok ama “untold” gibi gizemleri ve gizlenmişleri anlatacakmış gibi bir hava uyandırıp insanları (en azından bu coğrafyadan uzakta olanları) ” acaba ? ” sorusuna yöneltecek olmaları bile onlar için bir başarıdır.

Ben kısaca bahsedeyim. III.Vlad, Fatih Sultan Mehmet döneminde Eflak prensi. Prensleri de voyvoda diye anılıyor. Vlad Tepeş adındaki bu şahsiyetine tükürdüğüm hani geçtim savaş sırasında olanları, görüşmeler için gönderilen elçileri dahi canlı canlı kazığa oturtuyor. Bunu bir de yemek masasında yapıyor.

Fragmanda kahraman olarak övülen III.Vlad “Kendi ifadesiyle 23.884 Türk ve Bulgar’ı öldürdü. 20.000 Osmanlı savaş esirini kazığa geçirdi.” kaynak.

Yine aynı kaynaktan okuyabilirsiniz; “Türk askeri Eflak’ın başkenti Târgovişte’ye ulaştığında Fatih Sultan Mehmet’in gördüğü manzara yaklaşık 5 kilometre boyunca kazıklarla dizili bir alandan geçiyordu. Alan yaklaşık üç kilometre boyunda bir kilometre enindeydi. Yerde uzun kazıklar dikiliydi. Yaklaşık 20 bin kadar insan erkek, kadın ve çocuk olmak üzere kazığa geçirilmiş durumdaydı.”

Ayrıca III.Vlad, Fatih ile birlikte Akşemseddin’den eğitim gören kişilerdendir. Osmanlı, Eflak’ı ilk defa alınca III.Vlad’ın babası Osmanlı’ya rehin olarak veriyor ve Vlad burada eğitim görüyor. Daha sonra Eflak beyi olarak geri gönderiliyor ama baş kaldırıyor.

İşte filmde kahraman, ailesini ve halkını korumak için kendini vampire çevirip Osmanlı ordusunu bir kaç el hareketiyle yere seren III.Vlad bu. Bazı kaynaklarda Osmanlı’dan yardım istediği ve yardım için gelen orduyu katlettiği dahi yazılmakta.

Bu filmin Türkiye’de gösterimi yine sansasyonel olaylara neden olacak gibi. Karşı çıkanlar olacağı gibi yine sinema ve entellektüel görüşleri yüksek olan götü kalkık , tarihini reddeden kesim de “herkese yapılırken iyi, Osmanlı’ya laf gelince cellallenin” gibi tavır takınacaktır. Tarihin bahsettiğini anlatın, biz de izleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir