Son yılların baş belası obezite hakkında


Hızlı yaşamanın getirdiği acelecilikten midir, çocukların her istediğinin yapılmasından mı yoksa artık eskisi kadar az olmayan rafine gıda tüketimi mi ?

Çağımızda karşılaşılan bir çok sağlık problemi birbirini tetikler nitelikte. Diyabet (bir kısmı), hipertansiyon, obezite gibi neredeyse tamamı birincil koruma yöntemleriyle önlenebilecek problemler. Obezite, özellikle geçtiğimiz yıllarda hastalık olarak tanımlanmamış olsa da envai çeşit sağlık problemlerine neden olmasıyla bana göre birinci sırada çözülmesi gereken sorun.

Obezite, bir çok faktörün etkinliğiyle ortaya çıkan multifaktöryel bir hastalık. Bir nevi bağımlılık. Buna etnik faktörler, beslenme alışkanlıkları, cinsiyet, yaş gibi çeşitli değiştirilebilir ve değiştirilemez temel nedenler sebep oluyor.

Bahsetmek istediğim en önemli nokta ise, obezitenin çocukluk döneminden itibaren çözüme götürülmesi gerektiği. Ailelerin yanlış ilerlettiği ve uyguladığı çocuk beslenme programı sebebiyle çocuklar öngörülmesi pek de zor olmayan bir yaşamın içerisine itiliyor. Her ne kadar masum ve iyi niyetli ebeveynler olsalar da, anne babalara bu konuda çok iş düşüyor.

Çocukluk yaşlarında tam anlamıyla oturması gereken; beslenme alışkanlıkları, damak tadı ve bir çok diğer etken sağlıklı yollarla çözüme götürülmeli ve fast-food başta olmak üzere her türlü hazır / donmuş gıdadan sakınılmalı. Gelişim çağında dikkat edildiği takdirde obezite problemlerinin büyük bir kısmının çözüleceğini düşünüyorum.

İzleyeceğiniz videoda da geçmişe doğru yolculuk eden ve masum başlayan bu serüvenin sonunun ne olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir