Sosyal Medyanın SEO Açısından Önemi

Sosyal medya günümüzde neredeyse her alanda aktif bir şekilde rol alıyor. Eğlence amacı bir yana, toplumdaki haberleşmenin anında ve hızlı bir şekilde sağlanmasında hele ki son günlerde inanılmaz bir şekilde kullanılmakta. Sosyal medyada yer almak ve verimli bir şekilde kullanmak ise SEO açısından yadsınamaz bir faktör.

Google nedeni ile kurulan bu taban sitelerinizin arka dönüşüm oranlarının kayıtlarını tutar ve bu kayıtlar sayesinde sitenizin başka siteler ile birlikte hangi sıralamada yer alacağına karar verir. Bu noktada yapmanız gereken sosyal medya aracılığı ile kullanıcıları sürekli olak sayfanızı güncel tutmanızdır. Sayfalarınızı sürekli olarak güncel tutrak insanları sayfalarınıza çekmeniz google tarafından kayda alınarak her tıklamada sitenizin gelişimini gözleyebilirsiniz. Devamlı güncel tutmanız gereken sayfalarınıza bazı eklentiler alarak sizlerin yerine de paylaşımda bulunmalarına izin vermeniz yine sitelerinizin yararına olacaktır. Sosyal medyaların sitelerinize katkı verici diğer bir yönü de ilk şekilde sitenizde paylaşılan güncel bir verinin daha sonra yayılarak farklı sitelerde ve platformlarda yer almasıyla sitenizin güvenilirlik ve nitelik puanları artacak.

Uygun bir SEO demek sitenizin amacına uygun bir şekilde ilerlemesine ve hedef kitlenize en kısa ve sağlam yoldan ulaşabilmenize olanak sağlar. SEO yani Search Engine Optimization , Google’ın gözünde bu işi hakkıyla yaptığınızı anlamasını ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacak olan sistemdir.
Sosyal medyalar genellikle otoriter bir yapı sergileyerek veri tabanlarında buna a yer vermişlerdir. Sitenizin değerini arttırmak için devamlı şekilde güncellemelerinin birlikte fenomen olan konulara dokunmanızla siteniz aynı siteleri geride bırakarak dilerseniz tm dünya çevrelerinde geniş bir kullanıcı ağı oluşturarak markalaşma yolunda size büyük bir kar sağlayacak yapıdadır. sosyal medyaların web sitelerinin başarıları üstünde çok fazla daha büyük etileri vardır. Sosyal medya ve google’ın altyapısıyla uyuşan sistemler sayesinde daha bir çok aşırı avantajdan yararlanabilirsiniz bunlardan herhangi biri ise sitenizle SEO analizini yapan bir platformda sitenizle ilgili şekilde web üstünden yapılan bütün hareketleri görebilir bunları değerlendirerek yeni atacağınız adımlarda en doğru yolu seçmenize imkan tanıyabilirsiniz. Şimdilerde milyarlarca web kullanıcısı olan internetin en önemli avantajlarından bir tanesi insanlara altın tepsiyle sunulan iş olanakları ve başarıları çizgileridir. Bu başarı grafiklerini oluşturabilmek için milyonlarca internet sitesi arasından sebep sizin sitenizin kullanılması gerektiğini ifade etmek yerine bunun anahtarı olan SEO kavramının önemini anlamak daha doğru olacak. Sitenizde bulunan herhangi bir ürünün pazarlanmasında diğer sitelerden sizi bir adım öne taşıyacak olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dan yararlanmanız gerekmekte. Sosyal medyanın kurduğunuz siteler üzerinde şöyle bir avantajı vardır. Hedef kitlenizin fazlalaşması işlemini sosyal medyaların yapmasına izin vermelisiniz. Bunu yaparken size düşen görevler aşırı azdır. Daha önceki zamanlarda arama motorlarında sitenizin üst sıralarda yer almasını beklemeniz için Özgün anahtar sözcük ve makalelerine gereksinim duyulmaktaydı lakin sosyal medyaların sürekli gelişen kaynak tabanları sürekli paylaşılan veriler bu sitelere referans olmakta. Yani sitenizle ilgili bir paylaşım basit bir biçimde yayılarak güncel olması sosyal medyalar nedeni ile kullanıcıların karşılarına çıkarılan tavsiyeler olarak yer alır. Bu da hedef kitlenin daha doğru ve neticeye yönelik seçilmesi yada basit bir biçimde kısa sürede geniş kitlelere ulaşılması bu gibi olumlu şeyler sağlarken bunların maliyetlerinin çok fazla daha az olmasıdır. Başarı için sosyal medyaların içerisinde bulunan sayfalarınızla beraber kullanıcıları sayfalarınıza yönlendirmeniz ve bu noktada sitenizin alacağı her yeni kullanıcı sonucu sosyal medyalar ile birlikte sitenizin google da ilk sayfalarda yer alacağını bilmeniz gerekir. Sosyal medyaplatformları yardımı ile artan Seo grafiğinizi etkilen bir diğer faktör de google’ın analytics tabanıdır.

Sonuç olarak tamamlamak gerekirse, sosyal medya ve web tasarım günümüzde ve önümüzdeki uzunca bir süre konumunu koruyacak ve hatta daha da artan bir şekilde devam edecek olan bir öneme sahip. Siteniz için SEO amaçlı sosyal medya yapılanmanızı sağlam bir şekilde ilerletmenizi tavsiye ederiz. Çalışmalarınızda başarılar!

One thought on “Sosyal Medyanın SEO Açısından Önemi”

  1. Seo Hizmetleri says:

    Güzel bir içerik paylaşımı olmuş. Site sahibine teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir