Tarihin gördüğü en büyük bomba, Çar bombası

Bahsettiğim bomba gerçek anlamdaki bomba. Bildiğimiz patlayangillerden. Bu arada ingilizce klavyeye alışmışım elim hala normal düzene dönemedi. Arada bir harf hataları olabilir, affola.

Bugün bir tablo gördüm ve çar bombasıyla ilk kez tanışmış oldum. Yabancıların Tsar Bomba dedikleri, Sovyetler tarafından 1961 yılında patlatılan bir bomba. Önce bombanın infilak gücünden bahsedeyim, sonra da Hiroşima’da patlatılan bombayla karşılaştırılmış tablosunu göstereyim.

Çar bombası, bir hidrojen bombası ve 30 Ekim 1961 yılında Rusya’nın kuzeyindeki deniz aşırı bir bölgede patlatılıyor. Önce 100 MT olarak tasarlanıyor ama bu gücün öngörülemez etkilere yol açabileceğinden korkuyorlar ve yarıya yani 50 MT’ye düşürüyorlar. Şöyle söyleyeyim, 1 MT 1 Megaton TNT’ye eşitmiş. Patladığında ise yüksekliği 64 kilometre olan bir mantar oluşturuyor. Everest 8.8 kilometre yükseklikte.

50 MT olarak yeniden düzenlenmesine rağmen yine de radyoaktif yağışlara neden olmuş ve bir çok canlının hayatını tehlikeye atmış. 100 MT olsaydı ne olurdu bilemiyorum ama Sovyetler’i bile bunu denemekten çekindirdiyse korkmamak işten bile değil. Bombanın hasar gücünden etkilenmemesi için ise Tupolev Tu-95 uçağı özel olarak tasarlanmış bir paraşütle bombayı bırakıyor, böylece bomba patlamadan uçak güvenli bir sınıra ulaşıyor ve ardından deney gerçekleşiyor.

Bu bombayı merak edip araştırmama sebep olan tablo ise şu ;

car-bombasi

Gücü gördüğümde ürktüm desem yeridir.

İşin ilginç tarafı bu zamana kadar Çar bombasıyla ilgili belgeselden öteye gitmeyen yapımların sunulması. Okuduğuma göre 2 tane belgesel varmış bununla ilgili onlar da zaten sadece bu bomba için değil tüm atom bombalarını anlatırken referans göstermişler. Merak edenler için söyleyeyim biri Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie adlı yapım. Çar bombasını, Canavar Rus Bombası olarak tanıtıyor. Diğeri de Secrets of the Dead serisinin Dünyanın en büyük bombaları adlı bölümü.

Zamanınız olduğunda izlenmesi gereken yapımlar olduklarını düşünüyorum.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir