Teknolojinin Bürokrasiye Etkisi

Teknolojinin Bürokrasiye Etkisi

Teknolojik gelişmelerin hızlıca yaşandığı günümüzde, etkileri sadece cep telefonları ve bilgisayarlar ile sınırlı kalmadı. Özellikle Devlet dairelerine teknolojinin girmesi, birçok insanın hayatını kolaylaştırdı, işlerinde kolaylıklar sağladı. Bu kolaylıklar içerisinde bürokrasi de üzerine düşeni aldı ve bu etkiden en çok o konum etkilendi. İhale dosyaları, ihbar mektupları, ihale hazırlık süreç takipleri ve daha bir sürü bürokratik işlem, teknoloji sayesinde hız kazandı.

Buna paralel olarak ortaya çıkan KEP, yani Kayıtlı e posta servisi, birçok alanda işleri kolaylaştırdı. Şirketlerin vergi beyannameleri, fatura durumları, ekstre talimatları, diğer şirketler ile olan durumları, bu sistem sayesinde kolaylık kazandı. Bürokrasinin o ağır ve hantal ilerleyen yapısı, bu şekil itibari ile sona erdi. Arık daha hızlı ve daha güvenilir bir sistem ile ilerleyiş sağlandı ve bu şekilde işler daha da kolaylaştı.

Teknolojinin Topluma Etkisi

İşlerin bu kadar kolaylaşması ve sonucunda ortaya çıkan süreç, ekonomik ve idari anlamda da kendisini gösterdi. İhale dosyalarının jet hızı ile onaylanması, işlere hemen başlanması, başvuruların e ortamda değerlendirilmesi ve hemen sonuca ulaştırılması, Kayıtlı e posta servisi ile mümkün hale geldi. Bu noktadan hareketle, teknolojinin bürokrasiye olan etkisini, çok net bir şekilde görebiliriz. Artık o ağır işleyen yapı, jet hızı ile işleyen bir yapıya teslim oldu.

İşler daha da kolay bir şekilde çözülmeye başlandı. Her sektörde karşılaşılan engeller, bu sayede yerle bir oldu. Bu durum en çok vatandaşı sevindirdi, ortaya çıkan sorunlardan en çok etkilenen olan vatandaş, bürokrasinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte, işlerini çabuk bir şekilde çözdü ve kendisini de bu şekilde rahatlattı. Teknoloji, her alana fayda sağlayan bir unsurdur. Devlet dairesine girmesi ise, tüm topluma fayda sağlamıştır.

Detaylı bilgi için: http://www.tnbkep.com.tr

 

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir