Türkiye’de kendini aydınlanmış zanneden güruh

Türkiye’de öyle bir sınıf var ki kendilerini hiç bir kategoriye koymayan, insanların yüzde 99’unun yaptığına kendi seçeneklerini tercih eden ve bunu yaparken kalan kısmı yerin dibine sokup cahil yaftasını yapıştırmaktan zerre kadar utanç duymayan üyelere sahipler. Bok yesinler.

İnsan bir başkasının yaptığı hareketi yargılarken en azından içinden şüphe geçirir, ulan acaba diyebilmeli ki empati yapabilip farklı düşünen insanların ne hissettiklerini anlasın. Sanatçıya ve topluma “kazandırdıklarına” her zaman saygımız sonsuz, bu saygıyı gösterirken de hiç bir parametreye bağlı değiliz. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun sanatçı sanatçıdır ve topluma fayda vermeye çalışıyordur, ya da sanat için sanat diyordur, o kısmı beni ilgilendirmiyor.

Biliyorsunuz ki dün kurban bayramının 1.günüydü ve Müslüman alemi kendilerine lütfedilen bu günün gereklerini yerine getirmek için kurban adadılar. Parası olan kurbanını aldı, kesti, ihtiyaç sahiplerine dağıttı ve bir kısmını da kendi yedi. Temel olarak bu muazzam bir sosyolojik çözümdür. Şöyle açıklayayım,

  • Parası olanın kurban kesmesi gerekir, parası olmayanın ya da kurban için verdiği para dolayısıyla sıkıntıya girecek olanlar değil.
  • Kurban kesen kişi bunu Allah rızası için yapar ve maddi çıkar gözetmez. Bu yüzden kestiği hayvanın bir kısmını ihtiyacı olan insanlara verir.

Bu iki maddeyi bir araya getirince, parası olmayan insanların hayatlarından en azından bir kaç gün et yiyebileceği anlamına gelir. Eğer bu işlem sürekli devam ettirilse idi, toplumda kazanılmış farkındalık oluşur ve fakir olanların sayısı sadece bu bayram sayesinde bile azaltılırdı.

Gelelim neden sürekli devam etmediğine.

Bunun iki sebebi var.

  • İnsanlar aç gözlüler, kestiği hayvanı kasaba yıl boyu gitmemek için kullanırlar.
  • İnsanlar sözde aydınlanmışlardır, hayvan kesmeyi canilik sayarlar.

İlk maddeyi herkes yaşayarak görüyor o yüzden bahsetmeye gerek duymuyorum ama “sözde aydınlanmışlar” denen bir güruh söz konusu ki amaçları hangi niyetle olursa olsun, sadece “müslüman” oldukları için kurban kesen insanları yerin dibine sokmak için var olmuşlar ve o niyetle çalışıyorlar.

Dün bir tweet gördüm, sanat kariyerin ne olursa olsun; sen, bu ülkenin hiç bir vatandaşını kafa kesen, kadınlara kızlara tecavüz eden, ilimi yasaklayan yağmacı gruplara ben-ze-te-mez-sin. Benzetmeyi geçtim, ima bile edemezsin. Sanatçı bu millet için var olur, yapıcı eleştiriler getirir, onlara hakaret etmek kimsenin harcına kalmamış.

İnsanın çileden çıkmaması mümkün değil.

Ne demek sen beni ışid ile bir tutuyorsun ? Ne demek sen Türkiye’deki yüzde 99 Müslüman’ı; katil, tecavüzcü olarak görüyorsun ? Kuyruk acısıyla millete hala pagan dinlerinde var olan kurban ritüelini konuşuyor. Senin daha önceki Hac ve Umre’yi para tuzağı olarak gördüğün fikirlerini de bildiğimiz için sökmüyor maalesef bu tarz çırpınışlar.

Hayır, benim aklımın almadığı kısım bu tarz düşünememe yapısına sahip kişilerin son zamanlarda artıyor olması. Tamam hiç bir dine, gruba inanmıyor olabilirsin ben buna saygı duyarım, çünkü benim dinim bunu gerektirir ama sen bu kadar toleransa sahip değilsin ve yaptığım her hareket gözüne batıyor. Neden ?

Bu kişilerin bir zahmet, safari turuna çıkıp, etçil ne kadar hayvan varsa her birini teker teker kınamalarını istiyorum, hepsinin boynuna “ışidliyiz biz” yazan birer tasma taksınlar. Ya da et ürünleri imal eden binlerce firmayı kınayan bir yazı yayınlasınlar. Besledikleri hayvanlara da tek lokma et ya da et ürününden mamul yedirmesinler. Çünkü bu da onları dolaylı yoldan ışidli yapar, haksız mıyım ? E sanatçılarımızın, tecavüzcü, katil damgası yemesini istemiyoruz çünkü.

Gündemci cahiller.

Kenan CANOL

Google sayfama göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir